Buk (dawniej Böck) – pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1284 r., kiedy książę Bogusław IV ofiarował cztery wółki ziemi na utrzymanie kolegiaty Mariackiej w Szczecinie i nadał mieszkańcom prawo do korzystania z łąk, lasów i połowu ryb. Brak jest informacji o wielkości wsi i właścicielach w tym okresie. Prawdopodobnie od początku XIV wieku wieś należała już do rodu von Ramin. W 1412 roku majątek wraz z wsiami Zalesie, Blankensee, czynszami ze wsi Dobra, Kasekow i częścią Plöwen, należał do Friedricha von Ramin. W 1555 roku majątek rodu powiększył się o wieś Stolec, która stała się siedzibą nowej gałęzi rodu. Dobra rodu von Ramin mocno ucierpiały w czasie wojny trzydziestoletniej. Po jej zakończeniu, majątek w Buku i Rzędzinach trafił pod panowanie królowej Szwecji, Krystyny, a następnie stał się własnością majora Theophilusa Michaelisa. Po jego śmierci, rodzina sprzedała majątek pruskiemu generałowi i komendantowi twierdzy w Kostrzynie Ottonowi Gustawowi von Lepel. W 1872 r. spadkobiercy majora von Lepel sprzedali posiadłość. Nowym właścicielem stał się hrabia Harry von Arnim, a następnie jego syn Henning von Arnim, którego drugą żoną została pisarka Elisabeth von Arnim. W tym czasie w Buku mieszkało 37 rodzin w 23 domostwach. W 1892 roku do majątku należało 865 ha ziemi, w tym 632 gruntów ornych, 161 ha i 54 ha lasów. Po śmierci Henninga von Arnim majątek, z uwagi na zadłużenie, oddano w zarząd komisaryczny. Część została sprzedana, a część rozparcelowana. W 1927 r. majątek w Buku, liczący 770 ha ziemi, należał do Franza Pritzel. We wsi było wówczas 10 gospodarstw o wielkości od 22 do 41 ha ziemi. W 1939 r wieś zamieszkiwało 451 osób. W okresie powojennym rozebrano dwór i budynki gospodarcze z zespołu dworskiego oraz zagrodę pastora, która usytuowana była po południowo-zachodniej stronie kościoła.
Buk: Kościół pw. Antoniego Padewskiego (nr rej.zabytków A-498) – średniowieczny kościół z XIII w. zbudowany z 26 warstw kostki granitowej, bez wydzielonego prezbiterium. We wnętrzu na uwagę zasługuje rzadkie na Pomorzu Zachodnim kamienne epitafium generała-majora Ottona Gustava von Lepel, komendanta twierdzy w Kostrzynie, który zmarł w 1735 r i został pochowany w kościele w Buku.
Blankensee: wieś należąca do majątku rodu von Ramin (linia Nassenheide, obecnie Rzędziny), ze średniowiecznym kościołem z kamienia polnego oraz plebanią ufundowaną w 1732 r. przez starostę Randow Jürgena Berndta von Ramin. W bezpośrednim sąsiedztwie wsi działała kolej wąskotorowa Randower Kleinbahn, która prowadziła od Stövern Kleinbahnhof (Stobno Szczeciństkie) do Neuwarp (Nowe Warpno) m.in. przez posiadłości rodu von Ramin w Glashütte, gdzie od 1663 r. funkcjonowała pierwsza w regionie huta szkła.
Dobra: kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Świata (nr rej. zabytków – A-497), zbudowany w połowie XIII wieku z granitowych ciosów. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje barokowy ołtarz, ufundowany w 1727 r. przez właściciela majątku Bogusława Ernesta von Ramin, ozdobiony m.in. tarczami herbowymi rodów von Blankensee i Perband oraz epitafium Bogusława Ernesta von Ramin z drugiej połowy XVIII wieku.
Rezerwat Przyrody Świdwie – unikatowy rezerwat ptactwa wodnego i błotnego, zlokalizowany na południowym krańcu Puszczy Wkrzańskiej. Wpisany do rejestru Obszar Natura 2000. W okresie lęgowym to miejsce ponad 160 gatunków ptaków, m.in. orła bielika. Ochroną objęto tutaj m.in. żurawie, wilgi, błotniaki, strumieniówki, derkacze. To ważne żerowisko i miejsce odpoczynku ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią, a basenem Morza Śródziemnego.
Stolec: wpisany do rejestru zabytków barokowy kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe wraz z cmentarzem, ufundowany przez właściciela majątku Jürgena Berndta von Ramin. Na przykościelnym cmentarzu odnaleźć można okazały pomnik Jürgena Berndta Wilhelma von Ramin z 1792 r., który zmarł tragicznie w wieku 28 lat.
Stolec: wpisany do rejestru zabytków pałac, wybudowany w 1 poł. XVIII w. przez Jürgena Berndta von Ramin. Wokół pałacu rozciąga się park naturalistyczny z XIX w., w którym znajduje się m.in. pomnik przyrody cis Barnim.
Informacje na tablice informacyjne zostały opracowane na podstawie: Kazimiera Kalita Skwirzyńska, Mirosław Opęchowski „Stolec, Rzędziny, Łęgi” oraz „Dobra i okolice”, wyd. Czas Przestrzeń Tożsamość
Dodatkowe informacje:
Buk
Kościół w Buku: https://pomeranica.pl/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Antoniego_z_Padwy_(Buk)
https://dobraplatforma.com.pl/kosciol-w-buku-piekny-i-tajemniczy/
Blankensee
Historia wsi: https://www.blankensee.de/unser-dorf-im-wandel-der-zeit
Dobra
Dwór w Dobrej https://dobraplatforma.com.pl/rezydencje-ktorych-juz-nie-ma-dwor-dobra/
Kościół w Dobrej: https://pomeranica.pl/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Matki_Bo%C5%BCej_Kr%C3%B3lowej_%C5%9Awiata_(Dobra)
Gorzelnia w Dobrej: https://dobraplatforma.com.pl/ballada-o-gorzelni-w-dobrej/
https://pomeranica.pl/wiki/Gorzelnia_(Dobra)
Stolec
Pałac w Stolcu: https://dobraplatforma.com.pl/palac-w-stolcu/
Remiza strażacka w Stolcu: https://pomeranica.pl/wiki/Remiza_stra%C5%BCacka_(Stolec)
Na realizację projektu FMP-025-24 pn. „Szlakiem historii – wspólne dziedzictwo pieszo i na rowerze” Gmina Dobra uzyskała dofinansowanie w wysokości 13 924,00 EUR ze środków Funduszu Małych Projektów Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027 w celu szczegółowym 4.6. „Kultura i zrównoważona turystyka”. Celem projektu jest rozwój oferty turystycznej poprzez rozbudowę systemu oznakowania tras pieszo-rowerowych w gminie Dobra, zakładającego ustawienie 11 dwujęzycznych tablic informacyjnych, umieszczenie informacji dotyczących zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego w obrębie tras rowerowych na stronie internetowej oraz organizację polsko-niemieckiego rajdu rowerowego.