Relacja z organizacji warsztatów w ramach projektu nr FMP – 2015 – 011 pn.: „Różane inspiracje na Pograniczu” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania). |
Dzięki wsparciu Euroregionu Pomerania, Gmina Dobra rozpoczęła realizacje polsko-niemieckiego projektu „Różane inspiracje na Pograniczu”. Jest to kolejna inicjatywa, której patronuje Elizabeth von Arnim – znakomita pisarka i ogrodniczka, mieszkająca na przełomie XIX i XX wieku w miejscowości Rzędziny. A jeżeli projektowi patronuje hrabina, to w logo projektu musiała znaleźć się róża – ukochany kwiat Elizabeth. Królowa kwiatów była też tematem przewodnim większości warsztatów, które rozpoczęły się 18 marca b.r.
Projekt „Różane inspiracje na Pograniczu” został zainaugurowany 9 marca podczas roboczego spotkania partnerów – przedstawicieli gmin Dobra i Blankensee. Na spotkaniu zostały uszczegółowione harmonogramy zajęć, dopracowano programy warsztatów i ustalono sposoby komunikacji i promocji projektu.
Pierwszymi warsztatami, które odbyły się w ramach projektu były zajęcia z przygotowania kosmetyków naturalnych. Mieszkanki gmin Dobra i Blankensee przygotowywały kosmetyki głównie na bazie produktów spożywczych, które znajdują się na co dzień w większości gospodarstw domowych.
Warsztaty zostały zorganizowane w Strefie Urody w Mierzynie. Zajęcia poprowadziła dyplomowana kosmetyczka i szkoleniowiec – Julieta Brzezińska-Kochanowska. Większość przygotowanych kosmetyków została przez panie wypróbowana już podczas zajęć, natomiast odżywczy krem, peeling do ciała i kule do kąpieli uczestniczki zajęć zabrały do domu.
Podczas zajęć panie uczyły się również prawidłowego wykonywania masażu twarzy i dekoltu.
I grupa warsztatowa przygotowała następujące kosmetyki:
- płyn do demakijażu oliwy z oliwek,
- peeling do twarzy z płatków owsianych, mleka, soku z cytryny i miodu,
- maseczkę czekoladową,
- nawilżający krem do twarzy,
- musujące kule do kąpieli,
- kawowo-cukrowy peeling do ciała,
- olejek do masażu.
Bardzo dziękujemy pani Patrycji Jabłońskiej za udostępnienie salonu kosmetycznego w Strefie Urody.
Pierwsze warsztaty ceramiczne prowadzone przez Waldemara Marciniaka (WM Ceramika Atelier) i Monikę Dużyk-Marciniak (Kwiaciarnia „Pod Żółtą Różą”) zostały zorganizowane w zajeździe „Pod lipami” w Wołczkowie. Na zajęciach - ponieważ za oknami wiosna - uczestnicy mieli okazję wykonać parkę wiosennych ptaszków. Nie było to zadanie łatwe, ale wszyscy podeszli do jego wykonania bardzo ambitnie. Mimo, ze pierwsze próby nie zawsze były udane, ostatecznie w twórczej i pełnej śmiechu atmosferze powstały zarówno zwykłe wróble, gołębie, dudki, przepiórki jak i bliżej nieokreślone, egzotyczne ptaki-cudaki. Pierwsze spotkanie z gliną zakończyło się pełnym sukcesem i ptaki zapozowały do zdjęcia wraz z całą artystyczną grupą. Dziękujemy gościnnemu zajazdowi "Pod lipami" w Wołczkowie za możliwość odbycia warsztatów.
(relacja – Monika Dużyk-Marciniak)
W zeszłym tygodniu odbyły się również warsztaty ceramiczne dla drugiej grupy osób chętnych do tworzenia w glinie. Prowadzący, Waldemar Marciniak, artysta-ceramik z Wołczkowa zaproponował uczestnikom, podobnie jak to miało miejsce w pierwszej grupie, wykonanie ceramicznych ptaków. Uczestnicy warsztatów opanowali podstawową technikę lepienia w glinie tzw. technikę wygniatania, oraz dowiedzieli się wiele na temat sposobów wypału gliny. Pytaniom nie było końca. Podczas spotkania powstało całkiem pokaźne stadko ptaków, a jeden z panów wykonał nawet sowę według własnego pomysłu. Grupę gościł Gminny Ośrodek kultury i Bibliotek filia w Wołczkowie. Dziękujemy!
(relacja – Monika Dużyk-Marciniak)
Warsztaty witrażowe dla polsko-niemieckiej grupy poprowadziła pani Alina Sendłak z Rękodzielni Dmuchawce. Zajęcia dla pierwszej grupy odbyły się w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek filia w Bezrzeczu. Na pierwszych zajęciach uczestniczki poznały tajniki łączenia szkła za pomocą cyny i taśmy miedzianej - metoda Tifaniego. Same zaprojektowały swoje witraże, ptaszki i pejzaże. Cięły szkło, szlifowały, oklejały taśmą i lutowały. Wszystkie czynności wykonywały po raz pierwszy w życiu. Z zajęć wyszły z uśmiechem na twarzy i chęcią przyjścia na kolejne zajęcia.
(relacja Alina Sendłak)
Na drugich warsztatach witrażowych uczestniczki zajęć tworzyły własne interpretacje róży będącej logo projektu. Niektóre kursantki wykonały też piękne motyle. Wszystkie witraże wykonane podczas całej edycji szkolenia zostaną wystawione podczas Jarmarku Rozmaitości, który zostanie zorganizowany 18 kwietnia w Mierzynie.
Na zajęciach zorganizowanych w ramach warsztatów wikliniarskich mieszkańcy gminy Dobra i Blankensee poznali charakterystykę materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu różnych form z wikliny, techniki obróbki materiałów oraz plecionkarskie. Zajęcia odbyły się w gościnnym Centrum Kultury i Bibliotek filia w Rzędzinach. Połowę uczestników stanowili panowie, którzy okazali się mistrzami wikliny. W ramach zajęć prowadzonych przez Irenę i Stanisława Kotuła beneficjenci wykonali różnej wielkości denka do koszy, kosze oraz kwiaty z wikliny.
Zajęcia z mozaiki szklanej prowadzone przez Mirę Kwaśniewską zostały zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotek filia w Skarbimierzycach. Podczas warsztatów uczestniczki poznały materiały z których wykonuje się mozaiki, technikę oraz zasady kompozycji. Każda z pań wykonała też piękną pracę wg wybranych przez siebie wzorów różanych. Wszystkie mozaiki zostaną zaprezentowane podczas wiosennego Jarmarku Rozmaitości.
Uczestnicy projektu „Różane inspiracje na Pograniczu” mogą również korzystać z zajęć ruchowych. Taniec brzucha i zajęcia fitness zostały zorganizowane w trzech grupach.
Taniec brzucha prowadzą Donata Liszczak i Barbara Florczyk ze szkoły tańca „Milagro”. Uczestniczki na zajęciach uczą się techniki tańca egipskiego oraz choreografii, która zaprezentują na zakończenie warsztatów. Taniec brzucha, dzięki gościnności pani dyrektor Elżbiety Walczyk, odbywają się w Zespole Szkół w Dołujach. Zajęcia są organizowane dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki, w godzinach 17.00, 18.00 i 19.00.
Salę gimnastyczną w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrej na zajęcia fitness udostępniła pani dyrektor Beata Szałkiewicz. Panie dwa razy w tygodniu ćwiczą z instruktorka fitness Wioletą Konieczyńską. Energetyzujące zajęcia przy muzyce są organizowane dwa razy w tygodniu, w czwartki i piątki, w godzinach 17.00, 18.00 i 19.00.
Izabela Dryjańska
Koordynator projektu