Budowa „Orlika” w Bezrzeczu

Kategoria > Inwestycje 2021

Zlecono opracowanie dokumentacji technicznej budowy obiektu sportowego „Orlik” z odwodnieniem w m. Bezrzecze, gm. Dobra” w ramach zadania inwestycyjnego : „Budowa „Orlika” w Bezrzeczu” wraz z uzyskaniem dokumentów niezbędnych do realizacji zadania (pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót).

Wykonawca: C+HO aR Aleksandra Wachnicka Paweł Wachnicki s.c.

Kwota: 12 792,00 zł

Termin wykonania umowy: 30 września 2018 r.

 

Informacja z dnia 24.10.2018 r.

W zawiązku z analizą zagospodarowania terenu rekreacyjnego uwzględniającą obecne i planowane zagospodarowanie terenu dot. m.in. projektów: 
"Budowa „Orlika” w Bezrzeczu", 
"Serce Bezrzecza cz. II – PUMPTRUCK – rowerowy plac zabaw ( proj.1)"
"Budowa obiektu sportowego z basenem w Bezrzeczu"
w celu całościowego poglądu na zagospodarowanie przestrzeni na nieruchomości gminnej w Bezrzeczu, Gmina zleciła opracowanie opinii geotechnicznej zawierającej wskazanie konkretnej technologii (projekt posadowienia) stabilnego posadowienia w nowej lokalizacji obiektów. W związku z czym, termin realizacji przygotowania dokumentacji projektu technicznego został przesunięty do grudnia 2018 roku.

 

Informacja z dnia 18.12.2018 r.

Projektant w ustalonym umową terminie, na podstawie przygotowanych projektów budowlanych złożył do Starostwa zgłoszenie prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę. Projekt przewiduje budowę infrastruktury sportowej na terenie położonym przy ul. Górnej w Bezrzeczu - boiska do piłki nożnej typu „Orlik” wraz z wybiegami, a także wykonanie piłkochwytów, ławek i innych elementów małej architektury oraz pracami towarzyszącymi. Projektowane boisko piłkarskie typu „Orlik” będzie miło wymiary dostosowane do powierzchni jaka jest dostępna do wykorzystania: 30x62m, o nawierzchni ze sztucznej trawy. Wzdłuż linii bocznych boiska zaprojektowano piłkochwyty o wys. 4 m w rozstawie osiowym słupów co 3,08 m. W piłkochwytach tych zaplanowano 4 furtki dostępu na teren boiska – po dwa z każdej strony. 

Po uzyskaniu braku sprzeciwu do zgłoszenia, Gmina będzie gotowa do przygotowania przetargu na roboty budowlane w celu realizacji inwestycji.

 

Informacja z dnia 10.04.2019 r.

W związku z koniecznością zmiany klasyfikacją użytku gruntów m.in. działek nr 66/144,  66/147 na których Gmina zamierza wybudować boisko sportowe oraz rowerowy plac zabaw PUMPTRUCK. Podpisano umowę z klasyfikatorem gruntów w celu wykonania prac terenowych związanych z weryfikacją gruntu w celu uaktualnienia danych ewidencyjnych klasyfikacji gruntów zawartych w Ewidencji Gruntów i Budynków. Planowany termin zakończenia prac ustalony został na miesiąc maj 2019 roku.

Aktualizacja danych ewidencyjnych w ewidencji Gruntów i Budynków w Policach pozwoli Gminie na wystąpienie z wnioskiem do Starosty Polickiego o wydanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Po uzyskaniu wymaganej decyzji Gmina  uzupełni i ponowi zgłoszenie prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę.

 

Informacja z dnia 06.09.2019 r.

W związku ze złożonym wnioskiem Wójta Gminy o ustalenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów dla działek nr 66/145, 66/147 oraz 66/147 Starosta Policki wydał decyzję orzekając, iż w części działek nr 66/145, 66/147 zmieniając oznaczenie i klasyfikację gruntów rolnych oznaczonych dotychczas jako pastwiska trwałe klasy III na pastwiska trwałe klasy IV – zgodnie z mapą klasyfikacyjną oraz protokołem z przeprowadzonej klasyfikacji gruntów. Odmówił zaś zmiany klasyfikacji dla działki nr 66/144 w całości o pow. 1,587 ha oraz części działek nr 66/145 o pow. 0,2418 ha, i części działki nr 66/147 o pow. 0,4678 ha z obrębu Bezrzecze, na których planowane są inwestycje gminne tj.:

"Budowa „Orlika” w Bezrzeczu", 
"Serce Bezrzecza cz. II – PUMPTRUCK – rowerowy plac zabaw ( proj.1)"
"Budowa obiektu sportowego z basenem w Bezrzeczu"

Z uwagi na cel publiczny i planowane zamierzenia realizacji inwestycji, w części działek , na którą Gmina nie uzyskała zgody na zmianę klasyfikacji użytku, złożono wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej do Starosty Polickiego.

Obecnie trwa procedura administracyjna, w oparciu o zgromadzony materiał w sprawie.

Jednakże, w oparciu o przepisy Starosta Policki poinformował Gminę zawiadomieniem z dnia 27 sierpnia 2019 roku, o przygotowywaniu decyzji odmownej w sprawie wydania zezwolenia na wyłączenie z produkcji rolnej gruntów rolnych.

 

Informacja z dnia 16.09.2019 r.

W dniu 9 września 2019 roku Starosta Policki wydał trzy decyzje odmawiające wydania zezwolenia na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych, stanowiących użytki klasy III i IIIb, działek nr 66/144, 66/145, 66/147, poł. w m. Bezrzecze.

Dokonano analizy uzasadnienia decyzji.

Przedmiotem regulacji art. 7 Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2017.0.1161 t.j. - Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych) jest przeznaczanie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, ale tylko wtedy, kiedy takie przeznaczenie wymaga zgody właściwego organu. Natomiast to, kiedy przeznaczenie wymaga zgody, określa ust. 2 art. 7 Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2017.0.1161 t.j. - Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych). Jeżeli zgoda jest wymagana, wtedy zmiany przeznaczenia można dokonać tylko w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ustawa obowiązująca nie przejęła rozwiązań znanych poprzednim przepisom, które pozwalały na przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne poza planem miejscowym, jeżeli chodziło o lokalizację szczególnie ważnych inwestycji. W obowiązującym stanie prawnym jest to już niemożliwe, nie można dokonać przeznaczenia gruntu rolnego i leś­nego na cele nierolnicze i nieleśne poza planem miejscowym, ale tylko wtedy, gdy takie przeznaczenie wymaga zgody przewidzianej w art. 7 ust. 2 Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2017.0.1161 t.j. - Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych). Z tego wynika, że jeżeli zgoda nie jest wymagana, to przeznaczenie gruntów rolnych (ale już nieleśnych, co do których zgoda wymagana jest zawsze) na cele nierolnicze i nieleśne może nastąpić poza miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, praktycznie w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która w obowiązującym stanie prawnym oznacza (art. 4 ust. 2 Dz.U.2018.0.1945 t.j. - Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.).

Wobec powyższego, Gmina uzyska decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, na podstawie której nastąpi zmiana przeznaczania gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze. Następnie ponownie wystąpi do Starosty Polickiego z wnioskiem o wyłączenie z produkcji rolnej gruntów działek nr 66/144, 66/145, 66/147, poł. w m. Bezrzecze.

 

Informacja z dnia 17.01.2020 r.

W  dniu 9 stycznia 2020 roku Organ wydał Decyzję Nr 6/2020 oraz Nr 7/2020 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla realizacji inwestycji budowy boiska sportowego typu "Orlik", wraz z ogrodzeniem i zagospodarowaniem terenu w obiekty małej architektury, oraz inwestycji budowy rowerowego placu zabaw typu PUMPTRUCK. Po uprawomocnieniu się ww. Decyzji, Gmina ponownie wystąpi do Starosty Polickiego o wyłączenie z produkcji rolniczej działek przeznaczonych pod inwestycje. Po uzyskaniu przedmiotowej Decyzji, Gmina złoży zaktualizowaną dokumentację do Starosty Polickiego - Wydziału Architektury i Budownictwa o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. 

Prace budowlane będą możliwe po uzyskaniu ostatecznego Pozwolenia na budowę i przeprowadzenia procedury przetargowej w celu wyłonienia Wykonawcy prac.

 

Informacja z dnia 12.03.2020 r.

Po uprawomocnieniu się decyzji celu publicznego, Gmina uzyskała od Starosty Polickiego decyzję o wyłączeniu z produkcji rolniczej działek przeznaczonych pod inwestycje. W związku z czym, ponownie złożono dokumentację do wydziału architektury w oczekiwaniu na rozpatrzenie sprawy. W dniu 4 marca 2020 roku Gmina pozyskała brak sprzeciwu do złożonego zgłoszenia prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę dla realizacji zamierzenia budowy Toru Rowerowego placu zabaw typu PUMPTRUCK. W trakcie rozpatrywania przez Starostę Polickiego pozostał wniosek o wydanie braku sprzeciwu do zgłoszenia prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę dla zamierzenia budowy boiska typu „Orlik” w Bezrzeczu. Obecnie trwają prace przygotowania wniosku do przetargu nieograniczonego w celu wyłonienia Wykonawcy prac budowlanych. Po wyłonieniu wykonawcy, prace budowlane planuje się rozpocząć w II kwartale 2020 roku.

  

Informacja z dnia 16.10.2020 r.

Gmina zakończyła procedury zamówienia publicznego i wyłoniła wykonawców prac budowlanych  dla obu zadań  inwestycyjnych, aby jednocześnie były realizowane.

Zakres prac budowy boiska sportowego typu „Orlik” o nawierzchni ze sztucznej trawy w Bezrzeczu na terenie działki nr 66/144 wraz z piłkochwytami, obejmuje również małą architekturę w postaci ławek, koszy na śmieci oraz oświetlenia boiska.

Planowana w ramach przedmiotowej inwestycji infrastruktura sportowa znajdzie się w północno-wschodniej części działki – na skraju istniejącego zaniedbanego boiska. Planowane boisko typu „Orlik” umieszczone zostanie tak by nie kolidowało z działką drogową odcinającą pas terenu wzdłuż północno-wschodniej linii istniejącego ogrodzenia.

W celu przeprowadzenia przedmiotowego zamierzenia inwestycyjnego należy zdemontować istniejące wyposażenie boiska tj. bramki oraz lampy w rejonie planowanego „orlika”, które zastąpione zostaną nowymi, dostosowanymi do nowego zagospodarowania terenu.

W miejscu północno-wschodniej części istniejącego boiska do piłki nożnej projektuje się boisko piłkarskie typu „Orlik” o rozmiarach 26x48.7m z wybiegami: bocznymi szerokości 2m i końcowymi 2.88 i 2.65m, o nawierzchni ze sztucznej trawy – trawa tkana. Wzdłuż linii bocznych boiska zaprojektowano piłkochwyty o wys. 4m w rozstawie osiowym słupów co 3,08m. W piłkochtywach tych zaplanowano 4 furtki dostępu na teren boiska – po dwa z każdej strony.

Wybiegi boczne boiska zaprojektowano o standardowej szerokości 2m, natomiast wybiegi za liniami końcowymi dostosowano do ilości miejsca wydzielonego istniejącym ogrodzeniem terenu – ich szerokość waha się od 2.58 do 2.82m.

Wzdłuż południowo-zachodniego boku boiska zaprojektowano ławki (5szt.) oraz kosze na śmieci (3szt.) (układ zgodnie z rysunkiem planu zagospodarowania terenu).

W wyniku planowanej inwestycji przesadzeniu nie ulegną żadne drzewa ani inne elementy zielone.

Gmina podpisze umowę z Wykonawcą prac: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe LIK-BUD Kazimierz Palacz Sp. j. z Polic, który złożył najkorzystniejszą ofertę cenową: 677 029,02 zł brutto z okresem gwarancji 40 miesięcy.

Termin realizacji zamówienia: 30 kwietnia 2021 roku

 

Informacja z dnia 16.11.2020r.

W dniu 10 listopada 2020 roku przekazano plac budowy do dyspozycji Wykonawcy. Prace mają się rozpocząć już w listopadzie. Komunikacja na plac budowy będzie się odbywać ul. Miodową, niezależnie od działalności terenu rekreacyjnego przy ul. Górnej. Zakończenie prac budowlanych zakłada się na koniec kwietnia przyszłego roku.

 

Informacja z dnia 08.12.2020r.

Trwają prace nad realizacją zadania.

 

Zdjęcia inwestycji z drona:

Zdjęcia: www.gminadobra24.pl

 

Informacja z dnia 12.05.2021r.

W oparciu o § 13 Umowy Nr WKI.ZP.272.42.2020.LT z dnia 21 października 2020 roku, Wykonawca w terminie złożył wniosek o przedłużenie terminu umowy tj. zakończenia prac do dnia 31 lipca 2021 roku. Wykonawca uzasadnił wniosek złymi warunkami atmosferycznymi, co daje skutek przestoju w pracach. Inspektor nadzoru inwestorskiego potwierdził, iż prace budowlane w trwających warunkach atmosferycznych nie były wskazane od grudnia 2020 r.

Jednocześnie prowadziliśmy korespondencję z Projektantem w celu dodatkowego zabezpieczenia odbioru wód opadowych z terenu inwestycji budowy boiska w Bezrzeczu, gdzie podczas przestoju prac i monitorowania terenu inwestycji budowy Wykonawca zasygnalizował, iż na terenie inwestycji zauważalny jest problem z odpływem wód opadowych z terenu budowy. Z uwagi na specyfikę podłoża, wystąpiono do projektanta o rozważenie dokonania weryfikacji przyjętych rozwiązań projektowych, ponieważ sytuacja ta może mieć istotne znaczenie dla inwestycji oraz jej użyteczności.

Do chwili podjęcia w tej sprawie decyzji inspektor nadzoru wstrzymał dalsze prace w terenie.

Po dogłębnej analizie terenu i przedłożonych rozwiązań branżystów sanitarnych, projektanta oraz inspektora nadzoru wypracowano wspólnie rozwiązanie, które będzie dodatkowym zabezpieczeniem odbioru wód opadowych w czasie zwiększonych opadów w sezonie deszczowym. Dodatkowe zabezpieczenie nowego boiska przed napływem wód opadowych po oddaniu do użytku prac będzie bardziej stabilne i pewne.

Wobec powyższego, zasadnym było przedłużenie terminu realizacji przedmiotu zamówienia na koniec lipca br.

 

Informacja z dnia 29.07.2021 r.

Wzdłuż krawędzi boiska, za kończącym je obrzeżem wykonano dodatkowy bufor odbierający nadmiar wód opadowych. Bufor wykonano w postaci rowów wypełnionych żwirem chłonnym, szerokości 3m i głębokości 0.5m, przykryty warstwą humusu i trawą, z niewielkim spadkiem w stronę od boiska.

Przyjęto następujący układ warstw, od góry:
- 10cm humusu z wysianą trawą,
- warstwa separacyjna z geowłókniny „otaczająca” warstwę konstrukcyjną i odsączającą
- 15cm warstwa konstrukcyjna z kruszywa łamanego o frakcji 31.5-63mm,
- 30cm warstwa odsączająca, separacyjno-filtracyjna i stabilizująca podłoże z piasku o frakcji 0-2mm
- grunt rodzimy.

Zakres robót obejmuje korytowanie terenu po obu stronach boiska, wywóz urobku, wykonanie warstwy separacyjnej, odsączającej i konstrukcyjnej.

W czerwcu br. wystąpiły szczególnie niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci nagłych i obfitych opadów deszczu, co dało skutek przestoju w pracach głównych. Prace naprawcze spowodowane deszczem nawalnym tj.: odpompowywanie wody i osuszanie terenu budowy, opóźniły zaplanowane prace główne.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny, zasadnym jest przedłużenie terminu zakończenia przedmiotu umowy o czas, który faktycznie wpłynął na opóźnienie końca robót budowlanych bez winy Wykonawcy tj.: do 16 sierpnia 2021 roku.

Do końca prac pozostaje ułożenie nawierzchni z trawy tkanej, ustawienie małej architektury oraz zagospodarowanie terenu wokół.

 

Informacja z dnia 01.09.2021 r.

Gmina Dobra zakończyła procedurę odbiorową boiska sportowego typu "Orlik" zlokalizowanego na działce nr 66/144 w miejscowości Bezrzecze. Jest to kolejny obiekt, który umożliwia mieszkańcom dostęp do bazy sportowej na odpowiednim poziomie technicznym. Jednym z podstawowych zadań tego typu obiektów jest przede wszystkim promocja sportu i poprawa stanu zdrowia całej społeczności. Mimo, iż tego typu obiekt odwiedzany jest zazwyczaj przez dzieci i młodzież, Orlik ma też zasługi w aktywizacji sportowej innych grup wiekowych. Jest to pierwsza otwarta, dostępna i bezpłatna infrastruktura dla dorosłych. Gmina Dobra zaprasza wszystkich mieszkańców do korzystania z nowo powstałego obiektu.

Przetłumacz / translate
Loading...

Na skróty

Polecamy

Gminy partnerskie

Projekt POIS.02.03.00-0307/17
Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku. Więcej