Każdego roku, w dniu 31 maja, WHO i partnerzy sygnalizują Światowy Dzień Bez Tytoniu, podkreślając zdrowie i inne zagrożenia związane z używaniem tytoniu oraz opowiadając się za skuteczną polityką ograniczającą konsumpcję tytoniu.
Głównym tematem Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018 jest "Tytoń i choroby serca".
Kampania zwiększy świadomość na temat:
- związek między tytoniem a sercem i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym udar, które łącznie są wiodącymi światowymi przyczynami śmierci;
- wykonalne działania i środki, które kluczowi odbiorcy, w tym rządy i społeczeństwo, mogą podjąć w celu zmniejszenia ryzyka dla zdrowia serca powodowanego przez tytoń.
Światowy dzień bez tytoniu 2018 zbiega się z szeregiem globalnych inicjatyw i możliwości mających na celu rozwiązanie problemu epidemii tytoniu i jej wpływu na zdrowie publiczne, w szczególności powodujące śmierć i cierpienie milionów ludzi na całym świecie.
Jak tytoń zagraża zdrowiu serca ludzi na całym świecie.
Światowy dzień bez tytoniu 2018 będzie koncentrować się na wpływie tytoniu na zdrowie sercowo-naczyniowe ludzi na całym świecie.
Używanie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób naczyń obwodowych.
Pomimo znanych szkodliwości tytoniu dla zdrowia serca i dostępności rozwiązań mających na celu zmniejszenie liczby zgonów i chorób, wiedza wśród dużej części społeczeństwa, że tytoń jest jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych, jest niewielka.
Fakty na temat tytoniu, serca i innych chorób sercowo-naczyniowych
Choroby sercowo-naczyniowe (CVD) zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu i narażenie na dym tytoniowy z drugiej ręki przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Używanie tytoniu jest drugą główną przyczyną CVD, po nadciśnieniu.
Światowa epidemia tytoniu zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 000 to osoby niepalące umierające z powodu wdychania dymu z drugiej ręki. Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie ciężar chorób i zgonów związanych z paleniem tytoniu jest najcięższy.
Światowy Dzień bez Tytoniu 2018 ma na celu:
- podkreślenie powiązania między stosowaniem wyrobów tytoniowych a chorobami serca i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi.
- zwiększenie świadomości wśród ogółu społeczeństwa na temat wpływu palenia tytoniu i ekspozycji na bierne palenie tytoniu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
- zapewnienie społeczeństwu, rządom i innym osobom możliwości zaangażowania się w promowanie zdrowia serca poprzez ochronę ludzi przed używaniem wyrobów tytoniowych.