Wszystkich mieszkańców gminy Dobra zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na Przedsiębiorczą Kobietę Wiejską roku 2014. W gronie dwunastu kandydatek rywalizujących o ten zaszczytny tytuł, są dwie panie reprezentujące naszą gminę: Halina Sromek z Bezrzecza i Lidia Ordysińska z Wołczkowa. Organizatorem konkursu jest Zachodniopomorska Izba Rolnicza. |
Lista dwunastu kobiet zakwalifikowanych do finałowej rozgrywki złożona jest z pań, które zwyciężyły w comiesięcznym głosowaniu na Przedsiębiorczą Kobietę Wiejską. Głosy na wybrane przez siebie faworytki oddawać można na stronie internetowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Głosowanie trwa do 28 lutego 2015 r.
Organizatorzy podkreślają, że plebiscyt ma na celu podkreślenie roli i wkładu kobiet wiejski na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Jego zadaniem jest prezentacja tych rolniczek, mieszkanek wsi, które swoim działaniem przyczyniają się do wzrostu innowacyjności w gospodarstwach, ochrony środowiska, osiągają sukcesy na rynku, swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą się z innymi.
Wśród dwunastu kobiet zakwalifikowanych do finałowego głosowania, znajdują się dwie panie z gminy Dobra: Halina Sromek – sołtys Bezrzecza oraz Lidia Ordysińska prowadząca ekologiczne gospodarstwo „Kozi Gródek” w Wołczkowie.
Oto krótkie sylwetki obu pań, które znaleźć możemy na stronie ZIR:
Halina Sromek od 40 lat jest mieszkanką wsi Bezrzecze. Jest szczęśliwą mamąi babcią. Na wsi pełni funkcję sołtysa już 12 lat. Obowiązki radnej gminy Dobra sprawuje już drugą kadencję. Pracuje społecznie na rzecz swojego środowiska, swoją postawą potrafi zmotywować innych do wspólnych działań. Dzięki jej staraniom mieszkańcy mają we wsi klub, gdzie organizuje koncerty, spotkania, biesiady, sołtysów, warsztaty kulinarne dla dzieci. Przewodniczy Radzie Sołeckiej. Współpracuje z Ludowym Zespołem Sportowym, przy organizacji turniejów, festynów, rozgrywek sportowych.
Dla społeczności wiejskiej pozyskała fundusze z Lokalnej Grupy Działania na realizację 16 projektów aktywizujących mieszkańców. Swoją aktywnością i pomysłowością stara się pokazać innym różne możliwości rozwiązywania problemów. Nigdy nie przejdzie obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. W okresie świątecznym bierze udział w organizacji szlachetnej paczki dla najbardziej potrzebujących osób i rodzin. Uczestniczy w organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której sztab mieści się w Bezrzeczu. Kontynuuje tradycje wiejskie. W okresie Bożego Narodzenia przywróciła tradycje „Kolędników”. Reprezentuje wieś na dożynkach (wyplata wieniec, przygotowuje prezentacje sołectwa). W tym roku zmobilizowała mieszkańców do obsadzenia całej wsi kilkoma tysiącami krokusów. Jest organizatorem wszystkich cyklicznych imprez na terenie wsi: Biesiada Sołtysów, Dzień sąsiada, Bieg Świętojański, Święto latawca, powitanie wiosny, Festyn rodzinny, Święto pieczonego ziemniaka. Halina Sromek jest osobą wrażliwą, szanuje ludzi i traktuje ich z szacunkiem.
Lidia Ordysińska jest właścicielką ekologicznego i zarazem demonstracyjnego gospodarstwa „Kozi Gródek” usytuowanego w Wołczkowie w gminie Dobra koło Szczecina. Jak wskazuje sama nazwa pani Lidia zajmuje się hodowlą kóz a co za tym idzie pozyskiwaniem mleka koziego a następnie jego przetwórstwem. Pani Lidia jest typem człowieka biorącego się z życiem za przysłowiowe bary, sama stworzyła swoją markę, mozolnie dochodziła do obecnego kształtu i usprzętowienia swojego gospodarstwa. Utworzyła na terenie gospodarstwa przetwórnię mleka koziego wyposażoną w profesjonalny sprzęt mogący znakomicie sprawdzić się w ogromnej mleczarni. „Kozi Gródek” jest marką rozpoznawaną w Europie. Na co dzień Pani Lidia zajmuje się sprzedażą bezpośrednią swoich produktów, dostarcza je także sklepom ze zdrową żywnością. Pani Lidia jest jedną z laureatek ogólnoeuropejskiego konkursu dotyczącego innowacji w gospodarstwach prowadzonych przez kobiety a także konkursu „Sposób na Sukces” promującego innowacyjne pomysły na obszarach wiejskich. Pani Lidia jest również tegoroczną Mistrzynią Agroligi na wojewódzkim etapie konkursu AGROLIGA. Gospodarstwo „Kozi Gródek” stanowi miejsce praktyk studentów z kraju i zagranicy, Pani Lidia chętnie otwiera się na współpracę z różnymi instytucjami z obszarów rolniczych, między innymi udostępniając swoje gospodarstwo jako miejsce szkoleń i pokazów dobrych praktyk.