Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza organizacje pozarządowe:
1) posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
2) prowadzące działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 12 miesięcy;
do składania wniosków o finansowanie realizacji zadania w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w ramach naboru są podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 oraz w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wnioski można składać:
1) w formie dokumentu elektronicznego podpisanego przez osoby uprawnione przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego (z zastrzeżeniem, iż kwalifikowany podpis elektroniczny wywołuje skutki prawne, jeżeli został złożony w okresie ważności certyfikatu) lub podpisu zaufanego (tj. podpisu złożonego przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego na platformie ePUAP);
2) w formie skanu dokumentu podpisanego przez osoby uprawnione.
Za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu tego wniosku na skrzynkę: pomoc.Ukrainie@pfron.org.pl. Wnioski mogą być składane do Biura PFRON w trybie ciągłym. Finansowaniem mogą być objęte zadania rozpoczęte od dnia 24 lutego 2022 roku.
Szczegółowy tryb składania, rozpatrywania i realizacji wniosków określony został w procedurach realizacji Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Definicja „Beneficjenta programu” oraz definicja „Osoby towarzyszącej” zawarta została w Rozdziale I procedur realizacji Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Wsparcie przyznawane jest w formie finansowania zadania – nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego przez organizację pozarządową.
Rodzaj zadania, którego może dotyczyć wniosek składany w ramach naboru
1. W ramach niniejszego naboru wniosków może zostać zgłoszone wyłącznie zadanie związane z prowadzeniem na terenie województwa lubelskiego lub podkarpackiego Ośrodka Recepcyjnego (zwanego dalej „Ośrodkiem”) dla Beneficjentów programu i osób towarzyszących. Zadanie to musi spełniać następujące warunki:
2. Koszty realizacji zadania (merytoryczne oraz administracyjne) rozliczane są ryczałtem, którego wysokość ustalana jest z uwzględnieniem rzeczywistej liczby osób przebywających w Ośrodku (Beneficjentów programu oraz osób towarzyszących) oraz określonego, w umowie o finansowanie realizacji zadania w ramach Modułu III programu, średniego dobowego kosztu pobytu jednej osoby w Ośrodku.
3. Umowa na prowadzenie Ośrodka zawierana jest na okres do końca grudnia 2022 roku z możliwością wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie (zasada dotyczy obu stron umowy).
Szczegóły dostępne są na stronie www: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/pomoc-obywatelom-ukrainy-z-niepelnosprawnoscia/