Wiele dzieci spędza wakacje na wsi. Zarówno rodowici mieszkańcy tych obszarów, jak i mali wczasowicze odwiedzający swoich najbliższych w okresie letnim. Spokój, cisza, kontakt z naturą czy zwierzętami hodowlanymi, to odskocznia od całorocznego miejskiego życia. Warto, więc zadbać o bezpieczeństwo i sprawić, by ten beztroski czas nie został zakłócony. |
Według komunikatu o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników, już w I kwartale 2015 r ( od 01.01.2015 do 31.03.2015) zgłoszono do KRUS 5044 zdarzenia wypadkowe, uznano natomiast 3954. Najwięcej wypadków powodujących uszczerbek na zdrowiu odnotowano w grupach:
- upadek osób – 1827 poszkodowanych (46, 2% wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym).
- uderzenie, pogryzienie i przygniecenie przez zwierzęta – 502 poszkodowanych (12,7% wypadków)
- pochwycenie bądź uderzenie przez ruchome części maszyn 488 poszkodowanych (12,3% wypadków)
W Województwie Zachodniopomorskim w w/w okresie zgłoszono 72 wypadki. Jednak najniebezpieczniejszy sezon właśnie trwa. Okres wakacji, to czas swobody i sielanki – przy sprzyjającej aurze, pięknej pogodzie nie trudno o roztargnienie, a co za tym idzie nieszczęśliwy wypadek, dlatego bezwzględnie pamiętaj, aby:
• zapewnić opiekę dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym!
• zorganizować bezpieczne miejsce zabaw oddalone od maszyn rolniczych;
• upewnić się czy w pobliżu nie znajdują się dzieci, zanim ruszysz ciągnikiem czy kombajnem;
• nie przewozić dzieci w pojazdach nie przystosowanych do tych celów: ciągniku, kombajnie oraz na załadowanych przyczepach;
• zabezpieczyć wejścia na strychy i poddasza, piwnicę oraz do inwentarzy;
• zabezpieczyć szamba, zbiorniki na gnojowicę i inne niebezpieczne zagłębienia,
• przechowywać środki ochrony roślin, detergenty w miejscach do tego przeznaczonych i niedostępnych dla dzieci.
Wiedzę dotyczącą czyhających niebezpieczeństw podczas letniego wypoczynku na wsi należy sumiennie przekazać swoim podopiecznym, jak i przypomnieć o tym ich tymczasowym opiekunom.
O podstawowych zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać bez względu od pory roku. Ruszyły żniwa, okres bardzo pracowity. Dzieci na wsi często pomagają swoim rodzicom przy wykonywaniu prostych prac. Zwróćmy, uwagę czy warunki, w których przebywają nasze pociechy są bezpieczne. Niech radosna zabawa w „chowanego” pośród zbóż nie przerodzi się w tragiczne zdarzenia.
Akcje profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie mające na celu oddziaływanie na poprawę warunków bezpieczeństwa pracy rolników i ich rodzin poprzez upowszechnianie wiedzy o zasadach bezpiecznej pracy w rolnictwie. realizowane są również przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W 2015 r. zainicjowano konkursy, pt.
- „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki!”, a także
- „W rolnictwie można pracować bezpieczniej".
Współorganizatorem tych akcji jest Państwowa Inspekcja Pracy.
Akcję Bezpieczna wieś przyjazna dziecku wspierają:
- Kuria Szczecińsko – Kamieńska
- Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska
- TVP Szczecin
- Głos Koszaliński
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich