„Transgraniczna współpraca podczas działań poszukiwawczych” - polsko-niemieckie ćwiczenie poszukiwawczo-ratownicze organizowane przez Gminę Dobra

„Transgraniczna współpraca podczas działań poszukiwawczych” - polsko-niemieckie ćwiczenie poszukiwawczo-ratownicze organizowane przez Gminę Dobra

W pierwszy weekend października w pobliżu Trzebieży odbyły się kolejne wspólne szkolenie grup poszukiwawczo- ratowniczych. Inicjatorem była Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wołczkowo, która do współpracy zaprosiła niemiecką grupę z Rugii Rettungshundestaffel Jasmund Rügen e.V.. Gościnnie ćwiczyli również strażacy z OSP Dobra, OSP Wołczkowo i FF Blankensee. W charakterze obserwatorów w ćwiczeniu uczestniczyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach, Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Polickiego. Szkolenie koordynowane było przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Gminy Dobra.

W pierwszym dniu odbyło się szkolenie i ćwiczenie terenowe w zakresu technik poszukiwawczych. Strażacy z podziałem na zespoły, przy wykorzystaniu urządzeń GPS oraz dronów prowadzili symulowaną akcję poszukiwawczo-ratowniczą w trzebieskich lasach. W kulminacyjnym momencie ćwiczeń w terenie pracowało 70 ratowników. Każda grupa realizowała swoje zadanie poszukiwawcze, a całością kierował sztab powołany z przedstawicieli zaproszonych instytucji.

W kolejnym dniu przedstawiona została prezentacja przygotowana przez koleżanki i kolegów z niemieckiej grupy poszukiwawczej. Grupy polskie i niemieckie dokonały podsumowania i wymiany doświadczeń podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych, jakie prowadziły w ostatnim okresie.

Na uwagę zasługuje to, że podczas ćwiczeń nasi ratownicy z GPR Wołczkowo zostali wezwani do działań poszukiwawczo-ratowniczych osoby zagonionej przez choszczeńską policję. Na działanie pojechali ratownicy GPR OSP Wołczkowo i grupy z Niemiec.

Podczas dwudniowego szkolenia ratownicy zdobyli ważne doświadczenie we współpracy transgranicznej, które może być przydatne podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych na polsko-niemieckim pograniczu.

Centrum Zarządzania Kryzysowego

Grzegorz Pieszko

 

 

Dofinansowanie na szkolenie z Unii Europejskiej pozyskała Gmina Dobra na realizację projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Przetłumacz / translate
Loading...

Na skróty

Polecamy

Gminy partnerskie

Projekt POIS.02.03.00-0307/17
Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku. Więcej