50-lecie współpracy Gmin Partnerskich

50-lecie współpracy Gmin Partnerskich

Zdjęcie przedstawiające polskie stoiskoW ramach współpracy z włoską gminą  Ponte San Nicolo, zostaliśmy zaproszeni do francuskiej gminy Crest na obchody 50- lecia współpracy Gmin Partnerskich, w skład których wchodzą: Crest (Francja), Ponte San Nocolo (Włochy), Nida (Niemcy), Cromer (Wielka Brytania) oraz Medvode (Słowenia).

Komitet Gmin Partnerskich, a w szczególności  nasi przedstawiciele z Włoch aktywnie działają na rzecz włączenia naszej gminy - Dobra (Polska) do współpracy z ww gminami. Nasze spotkanie na forum Gmin Partnerskich miało na celu poszerzenie dotychczasowej współpracy, wymianę kulturalną, artystyczną, społeczną oraz integracyjną, a także poszerzenie partnerstwa i współpracy.

W skład polskiej delegacji weszli przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Gminy, Instytucji Kultury, organizacji pozarządowych - stowarzyszeń Kół Gospodyń oraz zespół muzyczny.

W Crest gościliśmy w dniach 16-19 czerwca 2022r. gdzie nas serdecznie przyjęto i ugoszczono w francuskich rodzinach.

W dniu 17 czerwca w godzinach przedpołudniowych zaproszono nas do zwiedzenia miejscowości w której byliśmy goszczeni (Crest).

Crest  położone w regionie Oweria- Rodan- Alpy, w departamencie Drome ma bogatą historię i architekturę. W malowniczej historycznej dzielnicy wznosi się wieża z okresu średniowiecza.

W godzinach popołudniowych spotkaliśmy się w hali sportowo-estradowej, gdzie zaprezentowali się nasi muzykanci przy wspólnej kolacji. Tutaj ogromne znaczenia miała integracja i nawiązywanie pierwszych relacji społecznych.

Wieczorem przygotowywaliśmy się organizacyjnie do zaprezentowaniu w kolejnym dniu na ryneczku Crest, z wiktuałami przywiezionymi z Polski.

W sobotę 18 czerwca po śniadaniu u rodzin dotarliśmy na zabytkowy ryneczek, gdzie tradycyjnie w każdą sobotę odbywa się targ. Cała nasza grupa czynnie włączyła się w organizację stoiska. Od 12.00 do 14.00 prezentowaliśmy dorobek artystyczny  oraz kulinarne specjały. Nasze ogórki małosolne ze smalcem, kabanosy oraz domowe nalewki zrobiły furorę. W pełnym słońcu z uśmiechami na twarzy częstowaliśmy i gościliśmy Francuzów na naszym stoisku, które było otoczone wianuszkiem chętnych spróbowania naszych smakołyków.

Również w sobotę odbyło się spotkanie robocze podczas którego odbyła się prezentacja wszystkich gmin biorących udział w spotkaniu. Następnie pracowaliśmy w zespołach panelowych nad propozycjami dalszej współpracy, jej rozwojem, zakresem i kierunkami. Każda z grup przedstawiła swoje pomysły, projekty do dalszej współpracy. Mamy nadzieję, iż w przyszłości, wspólnie wypracowane projekty zostaną zrealizowane we współpracy z nami.

W godzinach wieczornych odbyło się uroczyste spotkanie z Burmistrzem Crest Panem Herve Mariton połączone z kolacją i programem artystycznym oraz wymianą prezentów.

Wszyscy uczestnicy – delegacje z zaprzyjaźnionych gmin uczestniczyli w wieczorze wraz z goszczącymi ich rodzinami.

W niedzielę 19 czerwca, w ostatnim dniu pobytu we Francji zwiedziliśmy Awinion.

W poniedziałek rano 20 czerwca wyruszyliśmy w podróż powrotną do kraju, żegnani przez goszczących nas Francuzów.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i liczymy na dalszą szeroką współpracę.

Zofia Hrynkiewicz

Przetłumacz / translate
Loading...

Na skróty

Polecamy

Gminy partnerskie

Projekt POIS.02.03.00-0307/17
Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku. Więcej