Zimne pierwsze dni wiosny – gorące emocje biegowe

Kategoria > Sport i rekreacja

Dnia 23.03.2018r. na boisku gminnym w Dobrej zostały rozegrane Mistrzostwa Gminy Dobra Szkół Podstawowych w Biegach Przełajowych. Na starcie pojawiło się 150 uczestników podzielonych na różne kategorie wiekowe i mających do pokonania różne dystanse. Zawodnicy rywalizowali indywidualnie, jak i zbierali punkty dla szkół. W dosyć zimny piątkowy dzień jako pierwsze rywalizację rozpoczęły dziewczynki z klas 1-3, miały do pokonania 1 okrążenie ok. 300 m. Po pasjonującym finiszu rywalizację wygrała Małgosia Kołakowska przed Igą Krępą i Julią Koźmicką wszystkie dziewczynki były reprezentantkami PSP Dobra.

Następnie przyszła kolej na chłopców z tej samej kategorii wiekowej. Chłopcy również mieli do pokonania ten sam dystans, walka była równie zacięta i tym razem całe podium zajęli reprezentanci jednej szkoły w tym przypadku PSP Bezrzecze byli to kolejno Borys Burzyński, Jakub Gliwa, Aleksy Ulewicz.

Po emocjach związanych z rywalizacją najmłodszych uczestników przyszedł czas na biegi z udziałem reprezentantów klasy 4 i 5. Tym razem do pokonania był dystans dla dziewczynek 2 okrążeń ok. 600 m , a dla chłopców 3 okrążeń czyli ok. 900 m. Zawodnicy musieli mądrze rozłożyć siły, a najlepiej udało się to wśród dziewczynek Natalii Norek z PSP Dobra, która zdołała odeprzeć ataki dwóch zawodniczek z PSP Bezrzecze czyli Niny Kruk i Maji Połubok, które musiały się zadowolić drugim i trzecim miejscem.

Kolejnym etapem rywalizacji był wyścig chłopców w tej samej kategorii wiekowej. Prowadzenie na każdym okrążeniu zmieniało się jak w kalejdoskopie, a najlepszą siłę i taktykę biegu na ten dzień przygotował Szymon Orłowski reprezentant PSP Bezrzecze, którego wyższość musiał uznać Jakub Mysiurski z PSP Rzędziny i trzeci w tej stawce Kacper Knitter również uczeń szkoły z Bezrzecza.

Ostatnim aktem zawodów były wyścigi najstarszych dzieci z klasy 6 i 7. Tym razem dziewczynki miały do pokonania 3 okrążenia czyli ok. 900 m, a chłopcy 4 okrążenia czyli ok. 1200 m. Dystans ten wymagał od zawodników dobrego przygotowania kondycyjnego i umiejętnie rozłożonych sił.

W kategorii dziewczynek bieg mocno rozpoczęła Victoria Godras-Kowalska, która prowadziła od startu jednak na 3 okrążeniu doszła ją Aleksandra Wojciechowska z PSP Dobra, która najlepiej finiszowała i zdołała obronić tytuł sprzed roku, druga na metę wpadła reprezentantka PSP Mierzyn Maria Pawłowska, a podium uzupełniła Karolina Kolny z PSP Dobra, która na finiszu zdołała jeszcze wyprzedzić Victorię Godras-Kowalską również reprezentantkę PSP Dobra.

Ostatni najdłuższy bieg czekał na reprezentantów swoich szkół z klasy 6 i 7. Dystans 4 okrążeń był wymagający, a cała stawka zaczęła się rozpraszać po 2 okrążeniu, od startu do mety prowadził najsilniejszy w tej grupie reprezentant PSP Bezrzecze Antoni Wołek, który bezapelacyjnie wygrał tą konkurencję. Interesującą walkę o drugie miejsce stoczyli reprezentant szkoły z Bezrzecza Maksymilian Kuś i reprezentant szkoły z Dobrej Jakub Kolny. Wygrał reprezentant Bezrzecza, a na najniższym stopniu podium stanął reprezentant szkoły z Dobrej. Jedną z ciekawostek jest, że siostra Jakuba Karolina Kolny zajęła też trzecie miejsce w tej samej kategorii wśród dziewczynek więc tą parę można okrzyknąć najlepszym rodzeństwem mistrzostw.

W Klasyfikacji generalnej zwyciężyła szkoła z Dobrej gromadząc 163 punktów, przed szkołą z Bezrzecza 139 punktów i szkołą z Mierzyna 36 punktów, czwarte miejsce zajęła szkoła z Rzędzin 10 punktów.

Biegi przebiegły sprawnie, bez kontuzji i większych przeszkód, każdy startujący ukończył swój bieg. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale, a najlepsi z każdej kategorii statuetki i gadżety, a dla najlepszych szkół były przygotowane pamiątkowe puchary. Impreza została zorganizowana przez ORLIK Dobra razem z GZ LZS Dobra, które ufundowało część nagród. Dziękujemy wszystkim serdecznie za udział, zaangażowanie i walkę do ostatnich metrów i zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez Gminę Dobra.

Klasyfikacja końcowa pierwszych 10 osób w Mistrzostwach Gminy Dobra Szkół Podstawowych w Biegach Przełajowych 23.03.2018 r. Dobra >> pobierz (pdf)