Mini Mundial w Dobrej - relacja

Kategoria > Sport i rekreacja

W ubiegłą sobotę 17.05.2014 r. na terenie kompleksu sportowego „Orlik 2012” w Dobrej przy ul. Poziomkowej 7 odbył się turniej piłki nożnej dla dzieci ze szkół podstawowych pod nazwą „Mini Mundial na bis”. W tym roku turniej miał wyjątkowy charakter z uwagi na 10 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Był to jedyny turniej w regionie, w którym udział wzięły trzy nadgraniczne gminy tj. Dobra, Nowe Warpno oraz Kołbaskowo. Podczas prezentacji wszystkich drużyn na boisko została wniesiona flaga Unii Europejskiej w towarzystwie biało czerwonych chorągiewek przez uczniów z klas 3-4 Szkoły Podstawowej z Dobrej, która występowała w turnieju jako Polska.

W sumie w turnieju udział wzięły drużyny w kategorii młodszej tj. klasy 3-4 oraz w kategorii starszej  czyli klasy 5-6, które reprezentowały szkoły z Dobrej, Mierzyna, Bezrzecza, Dołuj, Rzędzin, Nowego Warpna oraz Kołbaskowa. Wszystkie mecze były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie. W czasie trwania turnieju odbywały się różne konkursy sprawnościowe, w którym wszystkie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności piłkarskie. Warto dodać, że w każdej drużynie na boisku występowała zawsze minimum jedna zawodniczka.

W kategorii klas 3-4 mistrzostwo zdobyła reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej (SP Bezrzecze), która w finale pokonała 3:0 Finlandię (SP Kołbaskowo). W meczu o brązowy medal Kostaryka (SP Mierzyn) zwyciężyła 7:0 Kolumbię (SP Rzędziny). Piąte miejsce w turnieju zajęła Rosja (SP Dołuje), szósta była Holandia (SP Nowe Warpno), a siódme miejsce przypadło gospodarzom turnieju czyli Polsce (SP Dobra).

W kategorii młodszej nagrodę „fair play” otrzymała Polska za wzorową postawę sportową podczas całego turnieju.  Najlepszym bramkarzem został Kamil Gutowski (Kostaryka), a najlepszym strzelcem Miłosz Kicki (Wybrzeże Kości Słoniowej). Najlepszym zawodnikiem turnieju uznano Macieja Lasotę (Finlandia), a najlepszą zawodniczką okazała się Urszula Kołodziej ( Finlandia).

W kategorii klas 5-6 złoty medal zdobyła Finlandia (SP Kołbaskowo) po zwycięstwie 2:0 nad drużyną USA (SP Mierzyn). Brązowy medal po remisowym meczu, dopiero w rzutach karnych 2:0   wywalczyła drużyna Peru (SP Bezrzecze) pokonując Czechy (SP Dobra). Piąte miejsce w turnieju zajął Ekwador (SP Nowe Warpno), szósta lokata przypadła Szwajcarii (SP Dołuje), a siódme miejsce ostatecznie zajęła Ukraina (SP Rzędziny).

W kategorii starszej nagrodę „fair play” przyznano Szwajcarii. Najlepszym bramkarzem została wybrana zawodniczka Finlandii (Claudia Petersen), a najlepszym strzelcem turnieju Kamil Klimczak (Peru). Najlepszym zawodnikiem został wybrany Natan Konik (USA), a najlepszą zawodniczką Wiktoria Jaguszewska (Ekwador).

Do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 7 czerwca 2014 r. na stadionie Pogoni Szczecin awansowały po 3 najlepsze drużyny  z obydwu kategorii wiekowych. Najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe medale i puchary, a wszyscy uczestnicy dyplomy. Nagrody wręczali organizatorzy całego turnieju tj. Pani Teresa Dera – Wójt Gminy Dobra oraz Pan Władysław Kiraga – Burmistrz Nowego Warpna.   Serdeczne podziękowania kierujemy do pracowników restauracji McDonald’s w Lubieszynie, którzy przygotowali ciepły poczęstunek dla zawodników oraz malowali buzie małym i dużym kibicom.