Podczas wystąpienia intensywnych opadów śniegu, marznącej mżawki lub silnych mrozów:
- w czasie opadów śniegu pozostań w domu.
- jeżeli musisz wyjść na zewnątrz, ubierz ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz przewidywanym czasie dotarcia do miejsca przeznaczenia.
- zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie.
- zwracaj uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków.
Jazda samochodem w zimie:
Jedną z wielu przyczyn odmrożeń i ofiar śmiertelnych wśród podróżujących w zimie jest niewłaściwe przygotowania pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania. Aby bezpiecznie podróżować sprawdź następujące elementy samochodu:
Miej w samochodzie:
migające światło przenośne z zapasowymi bateriami, apteczkę pierwszej pomocy oraz niezbędne leki, śpiwór lub koc, zapałki, przewody do rozruchu silnika, jaskrawą tkaninę do użycia jako flagę sygnalizacyjną.
Jeśli utknąłeś w drodze:
Pozostań w samochodzie, nie szukaj sam pomocy, chyba że pomoc jest widoczna w odległości 100m,
Umocuj na antenie samochodu lub jego dachu jaskrawą tkaninę widoczną dla ratowników,
Użyj dostępnych środków do poprawienia izolacji samochodu, uruchamiaj silnik co 10 minut, w czasie jego pracy włącz ogrzewanie.
Uważaj aby spaliny z pracującego silnika nie dostawały się do wnętrza samochodu.
Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu oraz do wentylacji lekko uchyl okna.
Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu. Wykonuj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Staraj się nie przebywać zbyt długo w jednej pozycji. Od czasu do czasu klaszcz w dłonie, wykonuj ruchy ramionami i nogami w celu utrzymania normalnego obiegu krwi.
Jeżeli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno na zmianę. Dla utrzymania ciepła wszystkie osoby powinny zgromadzić się koło siebie. Unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku, gdyż zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenia dla serca.
Objawy wychłodzenia organizmu
Wychłodzenie jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 350C.
Objawami wychłodzenia są:
Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia – rozpocznij powolne ogrzewania osoby i poszukaj natychmiast pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania torsu tej osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową – ogrzewaj tę osobę własnym ciałem.
Nie podawaj alkoholu osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia ciepłego schronienia. Nie podawaj kawy – ze względu na zawartość kofeiny oraz żadnych leków bez dodatkowych wskazań.
Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci.
Wójt Gminy Dobra
Teresa Dera