15 października b.r. na trasie Lubieszyn – Kościno odbył się Rajd pieszy „Jesień na pograniczu”, zorganizowany i prowadzony przez członków Koła PTTK nr 39 „Gryfici” działającego przy Placówce SG w Szczecinie. Impreza została przygotowana wspólnie przez: Urząd Gminy Dobra, Placówkę Straży Granicznej w Szczecinie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje oraz przy wsparciu Terenowej Organizacji Związkowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Placówce SG w Szczecinie. |
Pierwszy etap trasy rajdowej został poprowadzony po dawnym pasie granicznym (dziś już mocno zarośniętym!), gdzie zorganizowany został pierwszy punkt kontrolny pt. „Tropiciele śladów”. Na tym punkcie kpt. SG Artur Chruściak w ciekawy i obrazowy sposób opowiadał uczestnikom o dawnej „służbie” żołnierzy WOP i funkcjonariuszy SG na „śladzie” tj. o badaniu kierunku nielegalnego przekroczenia granicy, wielkości śladów oraz ich zabezpieczaniu przed zatarciem. Niektórzy rajdowicze próbowali nawet przeskoczyć kilku metrowy pas graniczny, ale zawsze jakiś ślad pozostał na przekopanej ziemi.
Atrakcją była także zachowana wśród pobliskich drzew i zarośli „czatownia” – improwizowany szałas (ukrycie) funkcjonariuszy SG. Na kolejnym śródleśnym punkcie kontrolnym pt. „Wypatrz przemytnika”, prowadzonym przez ppłk. SG Aleksandra Wasilewskiego zadaniem uczestników było wypatrzenie za pomocą lornetek ukrytych w zaroślach „przemytników”. Zapewniam, zadanie wcale nie było takie proste...
Dalej szlak rajdu prowadził krętymi, leśnymi drogami, brzegiem jeziora, dochodząc znów w pobliże granicy. Meta rajdu została zorganizowana na boisku w Kościnie (nieopodal dawnej strażnicy WOP/SG – obecnie centrum weselne). Swoje zakończenie miał tu także I Bieg Przełajowy „Szlakiem Jarzębiny” zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje na trasie Dołuje – Kościno (3,5 km).
Na uczestników obu imprez czekał tu turystyczny poczęstunek, zorganizowany przez pracowników UG w Dobrej. W specjalnie wystawionym przez pracowników UG (Eugeniusza Wawrzoła i Grzegorza Małysza) pawilonie namiotowym, przez cały czas trwania obu imprez panie Żaneta Łopyta i Weronika Cukrowska wydawały uczestnikom kiełbaski, chleb oraz gorącą kawę i herbatę. Poczęstunek turystyczny został sfinansowany ze środków Terenowej Organizacji Związkowej NSZZ FSG przy PSG w Szczecinie, UG w Dobrej oraz prywatnych sponsorów. Dla uczestników obu imprez, funkcjonariusze SG zorganizowali konkursy sportowe i krajoznawcze, m.in. bieg do wojskowej menażki (prowadzony przez chor. SG Gizelę Józefacką), strzelania sportowego (kol. Wojtek Przybyszewski), nawlekania jarzębiny, rzut ringiem do celu (chor. SG Izabela Bochen z córką Julką), krajoznawczy (kpt. SG Dagmara Taracińska z córką Zuzanką).
Najlepsi uczniowie startujący w konkurencjach, otrzymali dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez UG w Dobrej. Ponadto wszystkie szkolne drużyny rajdowe nagrodzone zostały okolicznościowymi dyplomami i albumami ufundowanymi przez płk SG Michała Koguta, Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Należy wspomnieć, że komandorem rajdu był kol. Wojciech Przybyszewski, sędzią trasy rajdowej mjr SG Artur Ochał, a konferansjerem był kol. Józef Smolański. W prowadzenie rajdu zaangażowanych było łącznie 11 funkcjonariuszy z PSG w Szczecinie i Szczecinie – Porcie, byłych funkcjonariuszy SG (w większości członków Koła PTTK nr 39). Wszystkim im a także pracownikom Urzędu Gminy w Dobrej należą się serdeczne podziękowania, zwłaszcza że rajd odbył się w bardzo niesprzyjających okolicznościach służbowych (pogrzeb tragicznie zmarłego chor. SG Piotra Ławro z PSG w Szczecinie - Goleniowie).
Trzeba nadmienić, że uczestnikom rajdu sprzyjała wyjątkowo słoneczna, jesienna pogoda a zakładany cel został osiągnięty: uczniowie „oderwali” się od swoich komputerów aby wspólnie z rodzicami aktywnie spędzić czas na łonie przyrody. Większość z nich dopytywała się o kolejną, wiosenną edycję rajdu.
Opr. Artur Ochał