Od początku sezonu grzewczego do Straży Gminnej w Dobrej wpływają zgłoszenia dotyczące podejrzenia spalania odpadów w piecach. Uzasadniane to jest zawsze wydobywającym się dymem z komina. Niektóre wskazywane adresy były już wielokrotnie kontrolowane. W zdecydowanej większości przypadków nie ujawniono aby w piecach spalane były odpady, pomimo, iż naocznie stwierdzano wydobywający się z komina cuchnący dym. Z każdej kontroli sporządzany jest protokół i dokumentacja fotograficzna. Najwięcej przypadków, w których faktycznie strażnicy gminni potwierdzali mocne dymienie z komina, w tym nieprzyjemny zapach dotyczyło spalania w piecach węgla. W każdym przypadku w trakcie przeprowadzanej kontroli strażnicy gminni proszą także o okazanie aktualnego potwierdzenia przeglądu komina przez kominiarza. Przy braku dawany jest krótki termin na wykonanie stosownego przeglądu, wraz z informacją, iż przy braku jego wykonania powiadomiony zostanie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – strażnicy gminni nie posiadają uprawnień do ukarania za brak przeglądu.
W kilku przypadkach zgłoszenia mieszkańców jednoznacznie wskazywały na spalanie odpadów, ale w efekcie kontroli stwierdzono, że dom ogrzewany jest piecem gazowym, a jedynym dodatkowym źródłem ogrzewania jest kominek w salonie, w którym w trakcie kontroli palono czystym drewnem. Podobnie w jednej z nieruchomości nowoczesny piec na pellet z dmuchawą i podajnikiem w trakcie rozpalania przez około 20-30 minut powoduje duże zadymienie okolicy.
Od 1 maja 2019 roku w naszym województwie funkcjonuje zakaz spalania węgla brunatnego a także paliw stałych niesortowanych niepoddanych procesowi wzbogacania oraz mieszanin węgla o zróżnicowanym uziarnieniu niespełniających wymagań jakościowych. W praktyce zakaz spalania obejmuje:
Brak jest zakazu spalania innych paliw stałych, w tym najpopularniejszego węgla kamiennego. W praktyce, co wynika z wieloletnich kontroli nieruchomości, każdy piec na paliwo stałe, nawet kominek w trakcie rozpalania, do czasu nagrzania się komina powoduje przez okres do 30 minut duże zadymienie. Stopień zadymienia jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych, przy niskim ciśnieniu, bezwietrznej pogodzie takie zadymienie jest o wiele większe. Dotychczas jedynie sejmik województwa małopolskiego w mieście Kraków wprowadził zakaz spalania paliw stałych, natomiast w województwie mazowieckim sejmik wprowadził zakaz spalania biomasy drzewnej w kominkach, piecach kominkowych, piecykach ozdobnych w dni, w które przekroczony zostanie poziom pyłów 50 μm/m3.
Od dnia 12 października zgodnie z poleceniem Wojewody Zachodniopomorskiego wszystkie straże gminne/miejskie realizują swoje zadania głównie w zakresie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Realizowane jest to w ramach wspólnych służb z Policją lub samodzielnie, ale poprzez bezpośrednie zlecanie realizacji określonych czynności przez Policję. Wojewoda jednocześnie polecił ograniczyć do niezbędnego minimum realizacje innych zadań, w tym także kontroli nieruchomości w zakresie spalania odpadów. Z tego względu kontrole takie będą prowadzone tylko w sytuacjach, gdzie z opisu zdarzenia i przeprowadzonych ustaleń będzie wynikało faktyczne duże prawdopodobieństwo spalania w piecu odpadów.
Komendant Straży Gminnej w Dobrej
Andrzej Budzyński