Podczas spotkania zorganizowanego w dniu 29 października 2024 r. można było zapoznać się z założeniami programu „Czyste Powietrze”, rodzajami przedsięwzięć na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobem składania wniosków o dofinansowanie oraz zasadami realizacji i rozliczania przedsięwzięć.
Ponadto w związku z informacjami otrzymywanymi od mieszkańców i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przekazaliśmy ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów Programu „Czyste Powietrze” dotyczące ofert składanych przez osoby podające się za przedstawicieli gminy lub banku wdrażające Program.
Należy być czujnym i rozważnym w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie należy uważać na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości (niespełniające wymogów Programu Czyste Powietrze).
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/). Szczegóły ws. zmian programu „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia: https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze.
Informujemy także, iż od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł. Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze
Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów. W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca. Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty. Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną dotacją.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego Gminnego Punktu Konsultacyjno Informacyjnego Programu „Czyste Powietrze”, który znajduje się w Urzędzie Gminy Dobra - Wydziale ds. Ochrony Środowiska ul. Graniczna 31, tel. 91 311 23 06, adres poczty elektronicznej: wos@dobraszczecinska.pl.
Punkt czynny jest w godzinach:
Dziękujemy mieszkańcom za udział w spotkaniu i w załączeniu przekazujemy prezentacje, którą przedstawiliśmy podczas spotkania.
Kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska
Andrzej Miluch
Prezentacja ze spotkania >> pobierz pdf