Symbol Straży Gminnej w DobrejStraż Gminna w Dobrej w dniu 07 czerwca uzyskała informację o poszukiwaniu dwójki nastolatków ze Szczecina (15 i 17 lat), którzy od 06 czerwca byli poszukiwani. Zgłoszenie zaginięcia było zgłoszone na Policję. Matka jednego z nastolatków w rozmowie telefonicznej wskazała, że około godzinę wcześniej telefon jej dziecka zalogował się w rejonie m. Wołczkowo. Natychmiast patrol strażników gminnych rozpoczął penetrację terenów leśnych w pobliżu miejscowości. Po około godzinie poszukiwań nastolatkowie zostali odnalezieni. Powiadomiono rodziców poszukiwanych oraz Policję celem odwołania poszukiwań. Nastolatkowie zostali odebrani przez rodziców z siedziby straży gminnej. 

Komendant Straży Gminnej

Znak drogowy "Strefa zamieszkania"Na terenie Gminy na niektórych drogach, w tym na terenie spółdzielni, ustawiony jest znak drogowy D-40 "Strefa zamieszkania". Niestety ogromna część kierujących pojazdami nie zna znaczenia tego znaku, co prowadzi do licznych nieporozumień. Między innymi znak taki znajduje się na terenie szkoły podstawowej w Mierzynie.

Znak D-40 "strefa zamieszkania" stosuje się w celu oznakowania ustalonej strefy zamieszkania, w której obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego (pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkości do 20 km/h, parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych).

Resztki paneli podłogowychStrażnicy gminni w dniu 18 marca dwukrotnie ujawnili spalanie niedozwolonych odpadów. W jednej z nieruchomości prowadzącej działalność gospodarczą w piecu spalane były odpady poprodukcyjne z płyt wiórowych, laminowanych itp. Właściciel tłumaczył się, że nie zdawał sobie sprawy, że spalanie takich odpadów jest zabronione. Został ukarany maksymalnym mandatem karnym i ostrzeżony, że w przypadku powtórzenia się takiego czynu może zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych wpłynęło zgłoszenie wskazujące na bardzo duże zadymienie i ognisko na terenie jednej z nieruchomości w Mierzynie. Na miejscu stwierdzono spalanie w ognisku dużej ilości odpadów typu panele podłogowe, płyty itp. Także ten sprawca został ukarany maksymalnym mandatem karnym.

Obraz Matthias Fischer z Pixabay Wiosna sprzyja porządkom w przydomowych ogródkach. W wyniku tego powstaje duża ilość odpadów typu zeschła trawa, mech, końcówki przyciętych gałęzi. Odpady miękkie, trawę, można bez problemu wrzucić do pojemnika na odpady biodegradowalne lub poddać kompostowaniu, a grubsze gałęzie można bezpłatnie odwieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest w miejscowości Dobra, przy ulicy Zwierzynieckiej - obok Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Obecnie nie jest dozwolone spalanie takich odpadów na terenie nieruchomości.

Jednocześnie przypominam o bezwzględnym zakazie wypalania traw. Rokrocznie notowane są takie przypadki, kiedy dochodziło do groźnego rozprzestrzenienia się ognia i konieczny był przyjazd straży pożarnej. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W związku z finałem WOŚP informuję, że strażnicy Straży Gminnej w Dobrej zamiast pracy w dniu 29.01.2022 r. (sobota), będą  pracowali w dniu 30.01.2022 r. (niedziela) w godzinach 17:00-24:00.

Komendant SG

Okna znalezione w DołujachOkoło 11-12 grudnia 2021 r. nieznani sprawcy wyrzucili około 10 okien drewnianych wraz z szybami w rejonie m. Dołuje. Dotychczasowe czynności nie doprowadziły do ustalenia sprawców. Okna pochodzą niewątpliwie z remontu starego budynku. Jeśli ktokolwiek może mieć wiedzę, gdzie w ostatnim okresie wymieniane były okna proszę o kontakt (także anonimowy) ze Strażą Gminna w Dobrej. Tel. 0913115256, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Herb Gminy DobraWójt Gminy Dobra ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze - Strażnik Gminny w Straży Gminnej w Dobrej

Szczegółowe informacje na temat naboru znajdują się na stronie: www.bip.dobraszczecinska.pl w zakładce nabór – rok 2021Bezpośredni link do ogłoszenia tutaj.

Termin składania ofert: do dnia 20 grudnia 2021 r. do godziny 16:30

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 91 424 44 93.

Wójt
Gminy Dobra

Pies w kagańcuDo Straży Gminnej w Dobrej wpływają liczne zgłoszenia związane z nieprzestrzeganiem obowiązku sprzątania nieczystości pozostawionych przez psy w miejscach publicznych. Najczęściej jest to bezpośrednio w pobliżu innych nieruchomości, na poboczach, chodnikach itp. Obowiązek taki określony jest w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dobra. § 12 ust. 2 Regulaminu stanowi, że "Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do niezwłocznego uprzątnięcia zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe w miejscach publicznych oraz na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku". Niewykonywanie tego obowiązku jest wykroczeniem z art. 10 ust.2 ustawy o utrzymania czystości i porządku w gminach, za co grozi mandat karny do 500 zł lub grzywna w sądzie do 5 000 zł.

Stąd apel do właścicieli psów. Sprzątajmy nieczystości po swoich pupilach, nikt nie chciałby, aby przed jego nieruchomością takie nieczystości pozostawały, a tym bardziej, aby w trakcie spaceru wejść w odchody pozostawione przez psa.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Podkategorie