Logo Straży Gminnej w DobrejW trakcie prowadzonych czynności służbowych Straż Gminna w Dobrej ujawnia bardzo dużo przypadków braku wypełnienia obowiązku zgłoszenia do wydziału komunikacji sprzedaży i kupna pojazdu. Art. 78 ust 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Z tego przepisu jednoznacznie wynika, że obowiązek taki dotyczy zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Niestety w praktyce często sprzedający i kupujący wymieniają się tylko dokumentami. W rezultacie w systemie CEPIK pojazd nadal figuruje na dotychczasowego właściciela. W  przypadku zdarzenia drogowego (np. nieprawidłowe parkowanie, porzucony wrak pojazdu, ale także ucieczka z miejsca wypadku) służby porządkowe skontaktują się z właścicielem pojazdu, który widnieje w CEPIK. To on następnie musi udowadniać poprzez okazanie umowy sprzedaży fakt, że nie jest już właścicielem pojazdu. O ile w zwykłych sprawach związanych z parkowaniem, czy wrakami to tylko wydłuża postępowanie, to w przypadku np. ucieczki kierowcy z miejsca wypadku, gdzie istnieje często konieczność jak najszybszego ustalenia kierowcy i jego ujęcia niesie poważniejsze konsekwencje.

Bardzo często podmioty zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży pojazdów (Auto-Komisy) nie wywiązują się z tego obowiązku. Ich właściciele powołują się, że jako pośrednicy nie muszą dokonywać zgłoszeń o sprzedaży pojazdu. Brak do takiego twierdzenia podstawy prawnej.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia faktu nabycia lub zbycia pojazdu nakładana jest kara administracyjna w wysokości od 200,00 do 1 000,00 zł. Może zostać także nałożony mandat karny przez Policję lub Straż Gminną/Miejską.

Komendant SG
Andrzej Budzyński