Psy otaczające dziecko na ulicyPomimo wielu medialnych przypadków braku właściwej opieki nad psami, które doprowadziły do tragedii, także w naszej gminie powtarzają się sytuacje związane z brakiem nadzoru nad psami. Rokrocznie jest co najmniej kilka groźniejszych sytuacji.

W dniu 16 lutego patrol straży gminnej naocznie stwierdził dwa duże psy, od których oganiał się chłopiec idący do szkoły. Psy uciekły, poruszały się luzem kolejnymi ulicami w Mierzynie. Dzięki monitorowaniu sprawy do końca przez strażników zostały ostatecznie one schwytane i ustalony ich właściciel. Został on ukarany mandatem karnym.

Zdjęcie przedstawiające bezdomnegoOkres zimowy niesie za sobą szereg niebezpieczeństw, utrudnień głównie w poruszaniu się po drogach. Odrębnym tematem, który w naszej Gminie nie występuje w dużej skali jest problem osób bezdomnych.

Policja i straż gminna na bieżąco reagują na każdy sygnał o osobie bezdomnej, patrolowane są potencjalne miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych najczęściej osoby bezdomne pojawiały się w miejscowości Mierzyn (pustostany przy ul. Grafitowa/Nasienna, Osiedle przy ul. Grafitowej, Wiatrak). Zdarzały się także pojedyncze przypadki pojawiania się osób bezdomnych w innych miejscowościach.

Straż Gminna prosi o natychmiastowe informowanie w przypadku zauważenia jakiejkolwiek osoby potrzebującej pomocy, także jeśli są to osoby w stanie nietrzeźwym, czy też przebywających w pustostanach, przyczepach, itp. Zgłoszenia przyjmują:

  • 91 311 52 56 - Straż Gminna w Dobrej;
  • 47 78 26 313 - Komisariat Policji w Mierzynie;
  • 800 170 010 lub 696 031 168 - Bezpłatna infolinia Urzędu Wojewódzkiego;
  • 112 – ogólnopolski numer alarmowy;
  • 603 083 020 - całodobowy telefon interwencji kryzysowej (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach).

Komendant Straży Gminnej
Andrzej Budzyński

ŻywopłotW związku z napływającymi zgłoszeniami mieszkańców w sprawie utrzymania zieleni przy chodnikach i ścieżkach rowerowych zwracamy się z apelem do właścicieli nieruchomości prywatnych, sąsiadujących z ciągami komunikacyjnymi, o wykonanie cięć pielęgnacyjnych gałęzi drzew i żywopłotów, które wyrastają poza ogrodzenia posesji.

Dym unoszący się z kominaW związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym Wójt Gminy Dobra przypomina, że spalanie odpadów jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Podczas spalania śmieci emitowane są do atmosfery szkodliwe substancje. Dym zawiera rakotwórcze związki. Ich toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

Palenie śmieci w piecu, niszczy przewody kominowe, poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach, co może być przyczyną pożaru budynku.

Informuję, że w  dniach 23 – 27 listopada 2020r. Straż Gminna w Dobrej pracuje w godzinach 07:00-18:00. Podyktowane jest to ograniczonymi zasobami kadrowymi. Za powstałe utrudnienia przepraszam i proszę o wyrozumiałość.   

Andrzej Budzyński

Komendant Straży Gminnej

Zdjęcie przedstawiające wyrzucone śmieci na terenie jednostkiStraż Gminna w Dobrej w dniu 14 listopada ujawniła dużą ilość wyrzuconych odpadów na terenie byłej jednostki wojskowej w Dobrej. Ujawniono 2 miejsca wyrzuconych odpadów. W pierwszym przypadku były to odpady pochodzące z remontu mieszkania. W wyniku bardzo dokładnego przeszukania wyrzuconych śmieci ujawniono dowody wskazujące na źródło pochodzenia odpadów. Wszystko wskazuje, że jest to mieszkanie w m. Szczecin. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające. Zostały wystawione wezwania dla właściciela mieszkania oraz ustalonego właściciela firmy remontującej.

W związku z potwierdzonymi przypadkami zarażenia koronawirusem przez strażników gminnych od dnia 18 listopada 2020r. do odwołania zawieszone zostają działania Straży Gminnej w Dobrej.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o zmianach w tym zakresie.

Wójt Gminy Dobra

Podkategorie