Światowy Dzień bez Tytoniu - 31 maja – tegoroczne hasło: „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi” („STOP ILLICIT TRADE OF TOBACCO PRODUCTS”)

Światowy Dzień bez Tytoniu to akcja, którą zainicjowano na Konferencji WHO w roku 1988  w Madrycie. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę na kwestię ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych oraz uświadomić o negatywnych  zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych konsekwencjach palenia tytoniu.

Według danych WHO w ciągu ostatnich 30 lat zaobserwowano w naszym kraju stopniowe  ograniczenie spożycia tytoniu. Mimo to palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłych Polaków. Dym tytoniowy zawiera 4000 różnych substancji chemicznych, w tym kilkaset toksycznych i co najmniej 40 o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Ponadto istnieje cała lista tzw. chorób odtytoniowych, których  prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększa się wraz z liczbą wypalanych papierosów.

Tegoroczny temat obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu to kampania przeciw nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi, gdzie celami głównymi są:
- podniesienie świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu nielegalnego obrotu tytoniem na zdrowie publiczne, ze względu na zwiększającą się dostępność i niskie ceny produktów z przemytu, zagrożona jest szczególnie młodzież oraz grupy ludzi o niskich dochodach,
- pokazanie jak polityki zdrowotne dotyczące profilaktyki palenia tytoniu, takie jak wzrost podatków i cen, zastosowanie ostrzeżeń obrazkowych i innych środków, są determinowane przez nielegalny handel wyrobami tytoniowymi,
- podkreślenie jakim źródłem wzbogacania się grup przestępczych jest nielegalny handel tytoniem,
- promowanie ratyfikacji przystąpienia i korzystania z Protokołu dotyczącego nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi przez wszystkich członków WHO FCTC.
Szacuje się, iż nielegalny rynek wyrobami tytoniowymi stanowi w Europie 6 – 10 %. Wyeliminowanie lub ograniczenie nielegalnego handlu tytoniem może zmniejszyć liczbę osób palących papierosy i liczbę zachorowań na choroby odtytoniowe oraz ograniczyć liczbę zgonów.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach