Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest tradycyjnie w trzeci czwartek listopada. Idea tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w Polsce obchodzony jest od 1991 roku.

Tysiące palaczy stara się w tym Dniu wytrwać bez palenia, a część z nich przestaje w ogóle palić. Zarówno w Polsce jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. Zgodnie z najnowszym ogólnopolskim badaniem GIS z 2013 r. do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak (31%) w wieku 15 lat i więcej (23% kobiet i 39% mężczyzn). Odsetek osób przyznających się do nałogowego palenia nie zmienił się w istotny sposób w porównaniu z 2012 rokiem (29%).

Pozytywnym zjawiskiem jest to, że najmłodsi ankietowani palą najmniej co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu w miejscach publicznych.

Nie tylko palacze narażeni są na ryzyko ciężkich, nieuleczalnych chorób. Pamiętać trzeba o ogromnej, wręcz niepoliczalnej liczbie palaczy biernych, którzy wbrew swojej woli wdychają papierosowy dym. Jak dowiedziono, bierne palenie jest równie, a może nawet bardziej niebezpieczne od palenia czynnego, gdyż tak samo może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób odtytoniowych.

Na całym świecie wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku. Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy.
Palenie to nałóg trudny do wyleczenia, dlatego wszystkie osoby palące zachęcamy do skorzystania z Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem telefonu 801-108-108, w celu uzyskania pomocy w rzuceniu palenia.