Zdjęcie przewróconego drzewa na ścieżce rowerowejW dniach 29-30 stycznia br. przez region przeszedł Orkan Nadia, który był prognozowany jako ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia wydane przez IMGW-PIB.

Z danych jakie uzyskano z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach pierwsze zgłoszenie do Stanowiska Kierowania wpłynęło w dniu 29.01.2022 r. ok. godz. 20.40. Do końca doby tj. 29.01.2022 przyjęto 21 zgłoszeń, natomiast w dniu 30.01.2022 przyjęto 79 zgłoszeń. Dodatkowo w dniu 31.01.do 05.02.2022 przyjęto jeszcze 24 zgłoszenia związane z usuwaniem skutków orkanu.

Łącznie podczas silnych podmuchów przyjęto 110 zgłoszeń.

Na terenie gminy Doba nasze jednostki OSP podjęły działania już w godzinach wieczornych dnia 29.01 i prowadziły je w trybie ciągłym do godzin popołudniowych dnia 30.01. br. Zgłoszenia w głównej mierze dotyczyły powalonych drzew i konarów na drogi. Najwięcej tego typu zdarzeń było na drodze powiatowej Lubieszyn- Stolec, gdzie odnotowano ponad 40 powalonych drzew. Wiatrołomy usuwano mi. in. w: Wołczkowie, Rzędzinach, Dobrej, Bezrzeczu, Mierzynie, Łęgach, Dołujach, Stolcu. Oprócz usuwania wiatrołomów jednostki OSP Dobra i OSP Wołczkowo przy wsparciu jednostek PSP prowadziły między innymi następujące akcje zabezpieczające:

- wyrwanych paneli solarnych na budynku mieszkalnym w Buku,

- zerwanego kabla teleinformatycznego w Dobrej przy ul. Lazurowej,

- zerwanej część dachu na budynku mieszkalnym w Wołczkowie ul. Agawy,

- wiat przystankowych.

Statystyki zdarzeń na obszarze powiatu polickiego związanych z przejściem Orkanu Nadia przedstawiają się następująco:

Wiatrołomy na drogach i ulicach (83), uszkodzenia obiektów (7), uszkodzenia na szklaku kolejowym (2), uszkodzenia na liniach energetycznych (8), uszkodzenia środków transportu (3), inne (7)

Łączna liczba zastępów JOP biorących udział w działaniach ratowniczych, razem 690.

Liczba zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów z podziałem na poszczególne gminy:

Dobra - 43, Kołbaskowo - 10, Nowe Warpno - 18, Police - 39

Źródło: PSP w Policach

Centrum Zarządzania Kryzysowego
Grzegorz Pieszko