Logo Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w DobrejDzięki wsparciu z UE, Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, zorganizowało cykl zajęć dla pracowników i przedstawicieli partnera projektu z zakresu mediów cyfrowych i prowadzenia działalności animacyjnej w formie zdalnej.

Zajęcia z podstaw dziennikarstwa poprowadził znakomity dziennikarz - Adam Zadworny. Warsztaty z zakresu technik prezentacyjnych oraz obsługi sprzętu TV zorganizował wieloletni prezes Telewizji Pomerania - Andrzej Szubryt. Za szkolenia z obsługi programów do montażu wideo i obróbki zdjęć odpowiadał nasz informatyk - Tomek. Ostatni blok szkoleń poprowadziła Karolina Wałowska, specjalistka od marketingu i mediów społecznościowych.

Efektem zrealizowanych zajęć jest podniesienie kompetencji cyfrowych uczestników, które pozwolą na prowadzenie zdalnej działalności edukacyjno-kulturalnej parterów przedsięwzięcia. Produktami projektu są 4 autorskie filmiki z warsztatów i zajęć ruchowych, samodzielnie zaprojektowane, nagrane oraz zmontowane przez pracowników GCKiB w Dobrej oraz partnerów.

Projekt "Kultura w sieci" jest realizowany przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, we współpracy z niemiecką Gminą Blankensee oraz wsparciem Stowarzyszenia Carpe diem.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmu wykonanego przez uczestników projektu „Kultura w Sieci”, który przygotowała Edyta Sztylc z biblioteki w Mierzynie.

Kiermasz Książki w Bibliotece w Mierzynie ul. Welecka 5, w dniach 23-24.04.2021. Piątek godz. 13-19, sobota 10-14

Dzień Kobiet w Bibliotece w MierzynieŻadna z nich nie wiedziała, co tak naprawdę skradła z biblioteki 8 marca. Książkę bez okładki - to fakt. I z opisem, który wzbudził jej ciekawość.

Dzień Kobiet w czasie Pandemii to nie lada wyzwanie. Pomysłów nam jednak nie brak by sprawić frajdę naszym czytelniczkom. W tym roku 8 marca każda z Pań, która odwiedziła bibliotekę w Mierzynie, mogła poczęstować się książką. Książką niespodzianką. Ukrytą pod płaszczykiem szarego papieru z kokardką i z krótkim opisem sugerującym nieśmiało jej treść. Wśród ukrytych książek znalazły się biografie, felietony, poradniki i cały szereg powieści.

Dzień kobiet w bibliotece w Mierzynie - plakat

W niedzielę 31.01.2021 na parkingu vis a vis stadionu Arkoni będą stali wolontariusze WOŚP w godzinach 9.30 - 14.00

Plakat zachęcający do wsparcia eSkarbonki

31 stycznia 2021 odbędzie się 29 Finał WOŚP . Już dziś można wesprzeć cel 29 Finału WOŚP, czyli oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Sztab #1349 Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej utworzył eSkarbonkę, do której można już wrzucić datki za pomocą kilku kliknięć https://eskarbonka.wosp.org.pl/hwkznb.

Uprzejmie informuję, iż w związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju instytucja kultury - filie klubowe zgodnie z obowiązującymi przepisami są nieczynne do dnia 17 stycznia 2021 roku i w związku z tym nie mamy możliwości zorganizowania ferii dla dzieci i młodzieży, natomiast biblioteki działają w ograniczonym zakresie i w rygorze sanitarnym.

Informacje o mających się odbyć imprezach, zajęciach, warsztatach itp. w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej będą Państwu podawane na bieżąco w zależności od tego jakie będę obowiązywać ograniczenia, zakazy i nakazy dotyczące pandemii.

Przepraszamy za niedogodności, które wynikają z troski o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń i zajęć w naszej instytucji kultury.

Dyrektor GCKiB
Zofia Hrynkiewicz

Zdjęcie przedstawiające wystawę przed filią GCKiB w StolcuŚwięto Niepodległości można uczcić na kilka sposobów. Filia GCKiB w Stolcu zorganizowała symboliczny Rajd Niepodległościowy, który odbył się 6 listopada.

Zaprosiliśmy do udziału sołtysa naszej miejscowości oraz leśniczego Leśnictwa Poddymin. Trasa Rajdu prowadziła do wieży widokowej przy jeziorze Świdwie, gdzie spędziliśmy czas przy ognisku. Samochody udekorowane były oczywiście barwami narodowymi.

Kolejnym upamiętnieniem rocznicy było zaprezentowanie wystawy "Tak powstała Niepodległa", poświęconej procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Tematy plansz:

Zdjęcie z wydarzenia23 października w Filii GCKiB w Stolcu Tanowskie Bractwo Śpiewacze zaśpiewało najciekawsze Pieśni Przemysłowców w specjalnym koncercie dla mieszkańców. Był to ostatni moment, kiedy jeszcze mogliśmy wspólnie się spotkać.

"Mularz, furman, medyk, a także piwowar i rzeźnik – to dawne zawody, których zwyczaje odeszły już niestety w mrok historii. Dzięki odnalezionemu w archiwum Polona.pl „Śpiewnikowi dla Przemysłowców” udało się odnaleźć bezcenne zapisy nutowe i teksty dawnych pieśni cechowych.

Zdjęcie nowej bibliotekiWciąż się zmieniamy. W ostatnich miesiącach filia biblioteczna w Mierzynie przeszła pewne przeobrażenia. Mamy nadzieję, że nowe i odświeżone sale przysłużą się naszym czytelnikom. Podobnie zresztą, jak i nowe przestrzenie dla nich.

Zmieniło miejsce wejście główne do biblioteki, które teraz mieści się po prawej stronie budynku (to te oszklone drzwi). Mamy też nową salę główną, dużą i przestronną, w której czekają na Was nowości i chyba najbardziej popularna w wśród czytelników w ostatnich latach literatura polska. Tuż za nią wygospodarowaliśmy kawałek przestrzeni dla młodego czytelnika, w której znalazły się powieści dla nastolatków oraz całą gamę książek fantastycznych. Tuż pod ręką są też lektury i przytulny kącik do czytania. Tym sposobem swoje królestwo mają też pozostałe dzieci. W nim nie brakuje nie tylko rzędu kolorowych książek, ale i wielu innych atrakcji, w tym gier, puzzli i licznych zabawek. Pozostała część literatury (dla dorosłych oraz literatura popularnonaukowa) również zyskały nieco więcej przestrzeni, co pozwoli nam ją nieco efektywniej eksponować, by kusić nią czytelników. Zwłaszcza, że wciąż przybywa nam nowości, a Wam apetyt na nie wcale nie słabnie.

Zebrana karma i inne dary dla schroniskaZ okazji Światowego Dnia Zwierząt GCKiB w Dobrej filia w Bezrzeczu i Stowarzyszenie Nasze Bezrzecze zorganizowało akcję zbierania karmy i innych akcesoriów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej. Mimo trudnej sytuacji uzbieraliśmy znaczną ilość suchej karmy dla psów i kotów, karmę w puszkach i przysmaki, koce i pledy, poduszki, dywan, pościel, legowisko oraz obroże i zabawki.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział w akcji, a szczególnie dzieciom.

Renata Bieńczak

Plakat akcji