Oddajemy Państwu do użytkowania nowo wybudowaną ścieżkę rowerową wraz z infrastrukturą towarzyszącą o długości 3,6 km. Trasa ścieżki prowadzi przez piękne tereny łąkowe i leśne bogate w różnorodną roślinność i ptactwo, co gwarantuje  spokojną, bezpieczną  rekreację rowerową.

Przy ścieżce znajdują się miejsca postojowe wyposażone w wiaty, ławki, stojaki do rowerów i kosze na śmieci. Pragnę aby ścieżka ta służyła nam dla bezpiecznego wypoczynku.

Bez względu na to, na ilu kołach się poruszamy i którymi mięśniami je napędzamy, a nawet jeśli ktoś nie ma kółek tylko szybciej biega - ma prawo do bezpiecznego, rozsądnego korzystania ze ścieżki.

 

 

Jak to robić bezpiecznie?

1) Rozsądna prędkość - chcesz jeździć szybko - przyjedź późnym wieczorem lub w nocy.
2) Przewidywalność - ostrzeganie za pomocą wyciągniętej ręki przed zmianą kierunku jazdy, skrętem, unikanie gwałtownych manewrów.
3) Nie wyprzedzanie na 3-ego i w miarę możliwości nie przekraczanie osi ścieżki (trzeba sobie ją wyobrazić bo namalowanej nie ma).
4) Nie jeździmy watahą jeden obok drugiego, nie odpoczywamy i nie stoimy na ścieżce.
5) Słuchanie muzyki przez słuchawki bywa niebezpieczne.
6) Nie wprowadzamy zwierząt na ścieżkę, zwłaszcza na długiej smyczy!
7) Ścieżka służy tym, którzy już umieją jeździć, biegać lub przynajmniej chodzić - do nauki są zdecydowanie bezpieczniejsze miejsca.
8) Kaski, światełka, odblaski – pomagają.
9) Dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy używany nie ze złości, ale dla echolokacji i ostrzeżenia, jest bardzo pożyteczny.
10) Życzliwość i uśmiech też zawsze pomaga.

 

 

Proszę wszystkie osoby korzystające ze ścieżki o zachowanie bezpieczeństwa, czystości, korzystanie z urządzeń tylko w celach do tego przeznaczonych.
W przypadku stwierdzenia aktów wandalizmu proszę o zgłaszanie ich do Straży Gminnej (tel. 91 311 52 56) lub do Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska (91 311 22 81).

Wójt Teresa Dera

 

Zobacz przebieg ścieżki rowerowej Buk - Łęgi