Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy z największą przyjemnością poinformować, że w ostatnich dniach w gminie Dobra rozpoczął swoją działalność Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Jest to placówka nieformalnej edukacji osób dorosłych z bazą internatową. Swoją działalność ZUL poświęca szczególnie dorosłym mieszkańcom obszarów wiejskich i małomiasteczkowych. Idealne miejsce do spotkań, szkoleń, kursów, warsztatów czy obcowania ze sztuką.

Jednocześnie chcemy nadmienić, że jesteśmy zaledwie 6 placówką tego typu w kraju a pierwszą i jedyną w województwie zachodniopomorskim. Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych oraz ekspertami w zespole ds. działalności UL w Polsce, powołanym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Narodowym Instytucie Wolności. 

W związku z tym, że siedziba ZUL mieści się jedynie kilkanaście kilometrów od granicy z Niemcami to organizatorzy placówki postanowili poświęcić swoją działalność między innymi na naukę języka niemieckiego oraz polskiego mieszkańców obszarów przygranicznych (zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej). Ważne jest dla nas utworzenie miejsca spotkań międzykulturowych, w którym ludzie żyjący na pograniczu będą mieli okazję poznać swoich najbliższych sąsiadów. 

Chcielibyśmy aby ZUL stał się miejscem pielęgnowania tradycji regionalnych, lokalnych i narodowych. Aby mogło się tak stać staramy się nawiązać kontakty z lokalnymi artystami, osobami zaznajomionymi z regionem, jego historią i tradycjami, aby następnie zaprosić ich do współpracy z naszą placówką. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego jest naszym nadrzędnym celem. 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie ZAPRASZAMY!!! Właśnie ogłosiliśmy kurs z zakresu wyplatania wikliny realizowany w systemie zaocznym, podczas 5 sobotnich spotkań. Kurs odbędzie się w miesiącach lipiec – wrzesień 2018 r. w siedzibie ZUL. Zapraszamy także na Herbatki taneczne w ZUL, spotkania cykliczne przy muzyce prowadzone przez wodzireja i mające na celu integrację uczestników spotkań w ZUL. W celu zapoznania się z naszą szerszą ofertą zapraszamy na stronę internetową oraz Facebook-a !!!

 

Z poważaniem

Angelika Felska

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy