Gmina Dobra i Stowarzyszenie SOS dla Rodziny zapraszają do kolejnej edycji  bezpłatnej

Szkoły dla rodziców  

 

PROGRAM WARSZTATÓW DLA RODZICÓW

 

Warsztaty „Jak wychować i nie zwariować” są metodą pracy w obszarze pozytywnego rodzicielstwa i wychowania bez przemocy. Kierowane są w szczególności do rodziców nastolatków.  Wychodząc z założenia, że wystarczająco dobry rodzic, to taki który posiada wiedzę o rozwoju dziecka, umiejętności pozytywnego motywowania i dyscyplinowania dziecka,  jest wrażliwy na jego potrzeby oraz radzi sobie z własnym stresem i trudnymi uczuciami związanymi z rodzicielstwem; chcemy, aby warsztaty dawały rodzicom-uczestnikom możliwość uzyskania wsparcia psychologicznego, odreagowania trudnych emocji i stresu, poszerzenia wiedzy i umiejętności wychowawczych,  uzyskania praktycznych wskazówek, rozwinięcia kompetencji osobistych i rodzicielskich. Umiejętności, które w trakcie warsztatów w sposób praktyczny będą rozwijać rodzice, opierają się na technikach poznawczo-behawioralnych.

Warsztaty są świetną okazją do poznania innych rodziców w podobnej sytuacji życiowej oraz odetchnięcia od codziennych obowiązków. Rodzice pracują, bawią się, przyglądają się sobie samym i zaczynają lepiej rozumieć siebie i swoje dziecko.

 

Warsztaty obejmują cztery bloki tematyczne:

 1. "Nie!" dla wrzasków - ten blok stworzy uczestnikom okazję do samopoznania, nazwania uczuć pod wpływem których zdarza im się sięgać po zachowania niesprzyjające rozwojowi dziecka, krzywdzące metody wychowawcze i wypracowania skutecznych sposobów panowania nad emocjami w trudnych sytuacjach rodzicielskich.
 2. Jak nie zwariować? - próbując odpowiedzieć na tak postawione pytanie, uczestnicy będą mogli przyjrzeć się motywom, które kierują nimi, gdy stosują te i inne metody wychowawcze. Rodzice będą mieli okazję wejść w rolę dziecka tak aby poznać jego myśli i uczucia -  specyfikę funkcjonowania nastolatków.
 3. Posłuchaj mnie! – poznanie i ćwiczenie wybranych metod komunikacji, komunikat „ja”, jak mówić o uczuciach, jak komunikować oczekiwania, co otwiera i co zamyka drogę do porozumienia.
 4. Jak współpracować? - czyli wspólne poszukiwanie, wypracowanie i przećwiczenie innych niż przemocowe sposobów wychowawczych, które zachęcają dzieci do współpracy, pozwalają budować z nimi silną więź oraz pozytywnie wspierać w rozwoju.

 

Podczas zajęć wykorzystywane są aktywne formy pracy:

 • ćwiczenia w parach i podgrupach, odgrywanie scenek, wolne wypowiedzi, burze mózgów, praca na materiałach szkoleniowych
 • prace domowe
 • wykorzystywanie osobistych doświadczeń i wiedzy rodziców.

 

 

Warsztaty adresowane są do wszystkich rodziców (ze szczególnym naciskiem na rodziców nastolatków), którzy:

 • miewają trudności w roli rodzica, nie są pewni jak radzić sobie w niełatwych sytuacjach związanych z rodzicielstwem
 • czują się zagubieni, zestresowani, niepewni
 • chcą odreagować codzienny stres, zmęczenie, frustrację
 • chcą w interesujący sposób spędzić czas w życzliwym im gronie innych rodziców
 • przeżywają kryzys i szukają wsparcia
 • chcą podnieść swoje kompetencje rodzicielskie i dowiedzieć się jak wychowywać dzieci bez przemocy oraz chcą rozwijać praktyczne umiejętności wychowawcze.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach rodzice:

 • poszerzą swoją wiedzę i umiejętności dobrego rodzicielstwa
 • uzyskają praktyczne wskazówki dotyczące skutecznego wychowania dziecka, komunikowania się z nim, zachęcania do współpracy itp.
 • odetchną od codziennych obowiązków, odreagują stres, poznają innych rodziców
 • uzyskają wsparcie emocjonalne.

 

 

ORGANIZACJA

Szkoła dla rodziców obejmuje  4 cotygodniowe spotkania po 3 godziny dydaktyczne, w  trakcie zajęć przewidziana jest przerwa kawowa.

Warsztaty odbywać się będzie w godzinach popołudniowych 17.00-19.30.

Terminy spotkań: 17.05.2018 r.,  24.05.2018 r.,  07.06.2018 r.,  14.06.2018 r.

Miejsce spotkań: Biblioteka w Mierzynie, ul. Welecka 5.

Dodatkowo dla rodziców - uczestników warsztatów jest możliwość indywidualnych bezpłatnych konsultacji w GOWR w Dołujach lub/i w siedzibie Stowarzyszenia  przy ul. Energetyków 10 w Szczecinie.

 

INFORMACJA O TRENERACH

 

Olga Brążkowska: psycholog i pedagog. Ukończyła studia doktoranckie w dziedzinie pedagogiki, odbyła roczne szkolenia: interwencja kryzysowa, terapia systemowa rodzin, terapia poznawczo-behawioralna, szkoła trenerów i doradców personalnych.

Od 2009 r. udziela pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, od 2010 r. prowadzi warsztaty dla rodziców „Bez klapsa? Jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”, szkolenia dla profesjonalistów dot. profilaktyki krzywdzenia dzieci, udziela konsultacji wychowawczych. Przez kilka lat prowadziła zajęcia dla studentów pedagogiki na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest autorką publikacji naukowych z zakresy pomocy dzieciom krzywdzonym. Odbyła całościowe szkolenie w Fundacji Dzieci Niczyje w Warszawie, przygotowujące do prowadzenia warsztatów wg scenariusza „Bez klapsa? Jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”.

Kamila Dębińska: psycholog i pedagog. Ukończyła studia doktoranckie w dziedzinie pedagogiki, odbyła roczne szkolenia: interwencja kryzysowa, terapia poznawczo-behawioralna, szkoła trenerów i doradców personalnych.

Od 2009 r. udziela pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, od 2010 r. prowadzi warsztaty dla rodziców „Bez klapsa? Jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”, szkolenia dla profesjonalistów dot. profilaktyki krzywdzenia dzieci, udziela konsultacji wychowawczych. Przez kilka lat prowadziła zajęcia dla studentów pedagogiki na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest autorką publikacji naukowych.

 

ZAPISY

 

Zapisy - tel. 509 572 519 (osoba do kontaktu: Magdalena Markunowicz)

lub w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, ul. Graniczna 24a.