Jubileuszowa edycja imprezy to wydarzenie dla całych rodzin i wiele atrakcji przez cały dzień. 27 sierpnia plac jasienickiego klasztoru zamieni się w wielki historyczny obóz rycerski.

Tam właśnie obędzie się koncert zespołu Percival, pokazy walk, średniowiecznej kuchni, mody, wyrobów rękodzielniczych, prezentacja konna, spektakl plenerowy Gwardii Gryfa oraz widowisko Drużyny Rodu Trzygłowa. Organizatorzy przygotowali także liczne gry i zabawy plebejskie dla publiczności oraz tradycyjnie konkurs na najciekawszy strój historyczny!

Wszyscy przybyli na pewno nie będą się nudzić. Wojowie będą zmagać si ze sobą w elektryzujących pokazach z wykorzystaniem średniowiecznej broni, zaś najodważniejsi z publiczności będą mogli wziąć udział w szkoleniu szyków bojowych, warsztatach podstaw walki, czy nawet wziąć udział w  szkoleniu strzelania. W „Zagrodzie Gniewka“ natomiast znajdziemy plac z grami i animacjami dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję produkować podpłomyki i krajanki.

Nowością podczas Jarmarku będą prezentacje sokolnicze oraz prezentacje warsztatu wyrobu średniowiecznych instrumentów muzycznych.

Podczas imprezy tradycyjnie odbędzie się konkurs na najciekawszy strój historyczny oraz parada ulicami miasta przebranych osadników. Prezentowane będą także stoiska rękodzielnictwa, na których będzie można podziwiać m.in. wyroby bursztyniarskie i srebro, rzeźby w drewnie, malarstwo na szkle, frywolitki, decoupage i wiele innych.

Uwagę widzów pochłoną również plenerowe widowiska. „Cztery żywioły” Gwardii Gryfa to niezwykłe, spektakularne i energetyczne show, w którym bohaterami stają się 4 nieposkromione siły przyrody. Artyści wykorzystując flagi, skrzydła, wachlarze i inne rekwizyty wciągną widza w świat baśni.

Drużyna Grodu Trzygłowa zaprezentuje 3 części realistycznego widowiska przedstawiającego historyczne wydarzenia

Drużyna Grodu Trzygłowa w realistyczny sposób zaprezentuje widowiskowo, które w trzech aktach, przybliży historyczne wydarzenie Chrztu Mieszka.

Tego nie można przegapić! Zapraszamy serdecznie!

Program:

12:00 Parada uczestników ulicami Jasienicy przebranych w stroje historyczne

Otwarcie Jarmarku

Spektakl „Cztery żywioły” Gwardii Gryfa

Rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy strój historyczny

14:30 koncert zespołu PERCIVAL

15:45 Chrzest Mieszka część pierwsza – „Obrzędy Słowian” widowisko przy ruinach klasztoru (Drużyna Grodu Trzygłowa)

16:15 Bombardierzy z Krakowa (grupa rekonstrukcyjna z Krakowa, Radomia, Bochni)

17:30 Chrzest Mieszka część druga – „Polityka i dziejowa decyzja” (widowisko przy ruinach klasztoru)

18:00 Bombardierzy z Krakowa

18:30 Chrzest Mieszka część trzecia – „Ceremonia chrztu” (widowisko przy ruinach klasztoru)

Dodatkowe atrakcje: obóz historyczny, pokazy walk i uzbrojenia, pokazy rzemieślnicze, prezentacja kuchni, zielarstwo, pokaz mody wczesnego średniowiecza, gry i zabawy plebejskie z publicznością, plac z grami dla dzieci, pokazy Sokolnicze, prezentacja konna i wiele innych.

 

Aleksandra Słowińska

MOK Police