W piątek 14 listopada Wójt Gminy Dobra Teresa Dera podpisała porozumienie z Prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem, dzięki któremu komunikacja miejska będzie kursować do miejscowości położonych w gminie Dobra.

Porozumienie podpisano przed południem w specjalnie podstawionym autobusie na pętli przy ul. Kwiatowej w Szczecinie. To właśnie z tego miejsca od marca br. kursuje nowa linia autobusowa nr 89 - z Gumieniec do Mierzyna w gminie Dobra. Podpisany dokument jest wynikiem stosownej uchwały, którą najpierw przyjęła Rada Gminy Dobra (we wrześniu br.), a następnie radni ze Szczecina (w październiku br.).


W wyniku porozumienia od stycznia 2015 roku uruchomiona zostanie siatka połączeń ZDiTM Szczecin w gminie Dobra. Autobusy miejskie zastąpią autokary PKS, które do tej pory obsługiwały komunikację w naszej gminie. Dzięki temu rozwiązaniu prawie 20 tysięcy mieszkańców gminy Dobra będzie mogło korzystać ze szczecińskich autobusów, kasując bilety obowiązujące we wszystkich środkach transportu miejskiego w Szczecinie. Ułatwi to dojazd do Szczecina i poruszanie się po metropolii sąsiadującej z naszą gminą.

 

"Nareszcie mieszkańcy naszej gminy zyskają dogodne połączenie ze Szczecinem. Dojazd do miasta stanie się prostszy i jednocześnie tańszy, ponieważ teraz wystarczy tylko jeden bilet miesięczny. To duże udogodnienie dla mieszkańców" - mówiła podczas podpisywania porozumienia Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"Mieszkańcy sąsiadującej ze Szczecinem gminy zyskają dogodne połączenie z naszym miastem. Liczę, że wkrótce podpiszemy porozumienia z kolejnymi gminami" - wyjaśniał Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Nie są jeszcze znane szczegółowe trasy oraz rozkłady nowych linii autobusowych, które będą kursować w gminie Dobra. Przedstawiciele gminy oraz szczecińskiego przewoźnika ustalają szczegóły dotyczące połączeń, tras i rozkładów. Wiadomo, że wszystkie miejscowości w gminie Dobra mają być skomunikowane z centrami przesiadkowymi w Szczecinie, takimi jak np. pętla przy ul. Kwiatowej na Gumieńcach czy pętla tramwajowa na ul. Żołnierskiej. Częstotliwość kursowania autobusów oraz trasy mają być zbliżone do obecnych. Na pewno miejscowości, które dziś mają zapewnioną komunikację autobusową po 1 stycznia jej nie stracą. Jest raczej pewne, że wydłużone zostaną linie 89 i 74. Mają też być połączenia do pętli przy jeziorze Głębokie.

Podczas podpisywania porozumienia prezydent Piotr Krzystek wspominał o planowanej przebudowie pętli przy jeziorze Głębokie. Planowana jest m.in. budowa parkingów dla osób, które chciałyby przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej. Wójt Teresa Dera przypomniała, że gmina planuje wybudować ścieżkę rowerową, która połączy Wołczkowo z pętlą na Głębokim.

Autobusy kursujące w gminie Dobra nie będą się różnić od tych, które jeżdżą po Szczecinie. Będą wyposażone m.in. w biletomaty, kasowniki do biletu elektronicznego i monitoring. Wszystkie dotychczas obowiązujące ulgi będą utrzymane. Gmina Dobra pokrywać będzie koszty związane z realizacją usług ZDiTM Szczecin na jej terenie.

 

Tekst i zdjęcia, źródło: www.gminadobra24.pl

 

  • porozumienie03_700
  • porozumienie04_700
  • porozumienie05_700
  • porozumienie06_700
  • porozumienie07_700
  • porozumienie08_700