Logo GiveAndGetHelpDzięki uruchomieniu platformy GiveAndGetHelp.com również w języku ukraińskim, osoby posługujące się tym językiem, mogą uzyskać darmową pomoc psychologiczną oraz wsparcie od innych użytkowników serwisu. W serwisie dostępny jest również dział z newsami i poradami w języku ukraińskim. To kolejny krok w rozwoju platformy GiveAndGetHelp.com. 

GiveAndGetHelp.com to prowadzony przez Fundację ADRA Polska w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. To bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Serwis działa już od 2018 roku i zgromadził społeczność liczącą ponad 20 tysięcy użytkowników. 

Ulotka

Broszura dotycząca Diia.pl >> pobierz (pdf)

Broszura dotycząca profilu zaufanego >> pobierz (pdf)

 

Grafika przedstawiająca barwy narodowe Polski i UkrainyZachodniopomorski Uniwersytet Ludowy zaprasza na POLSKO - UKRAIŃSKI WIECZÓR INTEGRACYJNY, który odbędzie się w sobotę, 3 września 2022 o godz. 18:00 w Vivat Dom Weselny przy ul. Długiej 16a w Mierzynie.

Organizator zapewnia wspaniałą zabawę z tańcami i poczęstunkiem. 

KONIECZNE WCZEŚNIEJSZE ZAPISY! Informacje pod numerem telefonu: 729 871 074.

Projekt nr V4UA1090 współfinansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

UCHODŹCO,
BY MÓC LEPIEJ POMÓC TOBIE I TWOJEJ RODZINIE,
CHCEMY POZNAĆ TWOJE POTRZEBY I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ,
DLATEGO ZWRACAMY SIĘ Z PROŚBĄ O WYPEŁNIENIE ANONIMOWEJ ANKIETY

Link do ankiety w języku polskim
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=JIxfIDXjVkCAcEBya3Enh5oKWWYSaS
1BmgOQ1yhbEaFUNFRMN1pNV1lWNFZXNVNLWEdJVFk0RjJIVSQlQCN0PWcu
Kod QR do ankiety w języku polskim

Link do ankiety w języku ukraińskim
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=JIxfIDXjVkCAcEBya3Enh5oKWWYSaS1Bmg
OQ1yhbEaFUQlpaVlVIOVRGNE44MjhWU0xHSlczOUdFNyQlQCN0PWcu&lang=uk


Kod QR do ankiety w języku ukraińskim

ZA UDZIAŁ W ANKIECIE SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

MSWiA

Szanowni Państwo,
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się z prośbą o rozpropagowanie anonimowej ankiety wśród obywateli Ukrainy. Ankieta ma na celu poznanie potrzeb obywateli Ukrainy, którzy przyjechali na teren Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego br., ich obecnej sytuacji rodzinnej i materialnej, a także ich planów na przyszłość.

Ankiety w formie on-line można wypełniać zarówno na komputerze jak i telefonie czy tablecie. Poniżej załączam linki do ankiet w języku polskim:
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=JIxfIDXjVkCAcEBya3Enh5oKWWYSaS
1BmgOQ1yhbEaFUNFRMN1pNV1lWNFZXNVNLWEdJVFk0RjJIVSQlQCN0PWcu
Kod QR do ankiety w języku polskim

oraz w języku ukraińskim:
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=JIxfIDXjVkCAcEBya3Enh5oKWWYSaS1Bmg
OQ1yhbEaFUQlpaVlVIOVRGNE44MjhWU0xHSlczOUdFNyQlQCN0PWcu&lang=uk


Kod QR do ankiety w języku ukraińskim

Ankiety można przesyłać do 31 sierpnia 2022 r.

Osobą do kontaktu w tej sprawie w MSWiA jest Pani Magdalena Kubis tel. +48 22 601 52 56, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czerwony wykrzyknikInformuję, że świadczenia pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy są zadaniami z zakresu administracji rządowej zleconymi gminie, zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.), a środki przeznaczone na ich realizację zapewnia Wojewoda.

Przyznane świadczenia zostaną wypłacone niezwłocznie po otrzymaniu przez gminę środków na ten cel.

Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

Wójt Gminy Dobra
Teresa Dera

Drodzy nasi Ukraińscy Mieszkańcy i Sąsiedzi !

Zbliża się bardzo ważna dla Polski rocznica. W 1944 roku wybuchło w Warszawie powstanie, skierowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi i prześladowcy.
Polacy - oddając hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego - co roku 1 sierpnia, o godz. 17.00 zatrzymują się na symboliczną chwilę i uruchamiają syreny alarmowe, nadawane w systemie ciągłym przez minutę lub trzy, w zależności od miejsca. 

Dlatego, w imieniu wszystkich miast Unii Metropolii Polskich, zwracam się do Was o cierpliwość gdy zawyją syreny. Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność. 


Z wyrazami szacunku 

Prezes Zarządu
Unii Metropolii Polskich

Tadeusz Truskolaski
Prezydent Miasta Białegostoku

* * *

Дорогі наші українські мешканці та сусіди!

Наближається дуже важлива для Польщі річниця. В 1944 році у Варшаві вибухнуло повстання проти нацистських окупантів і гонителів. 
Віддаючи данину пам’яті полеглим і живим учасникам Варшавського повстання, поляки щороку 1 серпня о 17.00 на мить символічно завмирають і вмикають тривожні сирени, які лунають протягом хвилини, чи навіть трьох, залежно від місця події.
Тому від імені всіх членів Асоціації міських агломерацій звертаюся з проханням не тривожитися під час завивання сирен. Вони не будуть приводом для хвилювання, страху та стресу, а навпаки – стануть символом осмислення історії героїв, які боролися за свободу.

З повагою,

Голова правління
Асоціації  міських агломерацій

Тадеуш Трусколяський,
 
Президент міста Білосток

Do katalogu dokumentów pobytowych dodany został Diia.pl – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego br. Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia on do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.

Aby uregulować kwestię przemieszczania się obywateli Ukrainy w ramach strefy Schengen i przekraczania granicy zewnętrznej UE, 12 lipca 2022 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie tymczasowo wykorzystywanego dokumentu Diia.pl, jako poświadczającego legalność pobytu w Polsce. Informacje na temat dokumentu zostały jednocześnie przesłane do państw członkowskich UE i państw stowarzyszonych strefy Schengen.

Po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE. Pozwala on również na przemieszczanie się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.

Jak korzystać z Diia.pl
Osoby z ukraińskim obywatelstwem mogą korzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl po uzyskaniu numeru PESEL oraz aktywowaniu profilu zaufanego. Dostęp do profilu zaufanego można uzyskać w urzędzie, przy okazji wnioskowania o nadanie polskiego numeru PESEL. Jeśli nie zrobiło się tego od razu, można udać się do tego samego punktu w którym uzyskało się PESEL i zawnioskować o profil zaufany. Wniosek taki można złożyć również w punkcie potwierdzającym lub dowolnym urzędzie gminy – wtedy jednak wymagany jest paszport, jako dokument potwierdzający.

Obywatele Ukrainy, którzy mają nadany PESEL i posiadają ważny paszport mogą także złożyć wniosek online o nadanie profilu zaufanego, a następnie potwierdzić go w punkcie potwierdzającym lub też mogą potwierdzić profil zaufany samodzielnie (na stronie internetowej: https://pz.gov.pl/pz/register), o ile posiadają konto w jednym z wybranych banków (Allior Bank, Bank Pekao, BOŚ Bank, Millenium Bank, Getin Bank, Envelo, Credit Agricole, BNP Paribas, ING, PKO Bank Polski, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Santander Consumer Bank, mBank, Inteligo, Grupa BPS Banki Spółdzielcze).

Żródło:
https://www.prawo.pl/samorzad/diiapl-poswiadcza-legalnosc-pobytu-ukraincow-w-polsce-i,516438.html?_ga=2.267798538.502485286.1658984372-1196000781.1658984372

W związku z wejściem w życie od dnia 1 lipca 2022 r. nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przypominamy:

1. Podmioty, które zapewniały zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL, mogą złożyć do dnia 14 lipca 2022 r. wnioski oświadczenie pieniężne 40 zł na osobę, obejmujące okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. Takie wnioski składa się  na formularzu według pierwszego wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r. (na którym jest możliwość zaznaczenia tylko 60 dni). Wniosek i karta do pobrania -> TUTAJ

2. Wnioski o świadczenie pieniężne obejmujące okres do 1 lipca 2022 r., składa się w terminie do dnia 31 lipca 2022 r. Wniosek i karta do pobrania -> TUTAJ

3. Wniosek o świadczenie pieniężne obejmujący okres po 1 lipca 2022 r. składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem. Po tym terminie wnioski pozostawia się bez rozpoznania. Wniosek i karta do pobrania -> TUTAJ

Podstawa prawna:

  • art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.)
  • art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383).