Odsłonięcie tablicy

Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej Region Szczecin w partnerstwie z Gminą Dobra i Gminą Blankensee rozpoczął realizację projektu "Spotkajmy się na granicy - obchody XXX - lecia powstania Straży Granicznej". Pierwszym akcentem projektu było zorganizowanie w dniu 16 maja 2021 roku okolicznościowej uroczystości w rocznicę 30-lecia utworzenia Straży Granicznej. Program uroczystości obejmował dwa wydarzenia. W Kościele Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Królowej Świata w Dobrej odbyła się msza święta w intencji jubileuszu, podczas której w Kościele została umieszczona tablica okolicznościowa z fragmentem roty przysięgi, jaką składają funkcjonariusze Straży Granicznej. Następnie w pobliżu granicy państwowej, w okolicy przejścia granicznego Buk - Blankensee została odsłonięta tablica upamiętniająca służbę pograniczników chroniących granice Polski. W uroczystości udział wzięła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, która wraz z przedstawicielami byłych i obecnych pograniczników dokonała odsłonięcia pamiątkowej tablicy. 

W drugiej kolejności do września b.r. w tym miejscu powstanie swoiste lapidarium. Powstanie instalacja obrazująca jak wyglądała granica państwowa jeszcze kilkadziesiąt lat temu, powstaną dwujęzyczne tablice w kilku punktach przy ścieżce rowerowej. Niewątpliwie to przedsięwzięcie uatrakcyjni i tak już cieszące się olbrzymim powodzeniem wśród rowerzystów ścieżki rowerowe przebiegające w Gminie Dobra. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie integracyjne w miesiącu wrześniu polskich i niemieckich byłych pograniczników pełniących służbę na odcinku Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej. W spotkaniu udział weźmie kierownictwo i funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, władze oraz mieszkańcy przygranicznych gmin Dobra i Blankensee. Już w tym momencie serdecznie zapraszamy mieszkańców na to wydarzenie. Będzie okazja poznać wiele ciekawych historii związanych z Gminą Dobra i ochroną granicy państwowej w różnych przedziałach czasowych.

Projekt jest dofinansowany z Funduszy Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Maklemburgia - Pomorze Przednie/Branderburgia/Polska w ramach celu "Europoejska Współpraca Terytorialna" Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zarząd Regionu Szczecin
Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej

  • mini_1621179623323
  • mini_20210516_111809
  • mini_20210516_112504
  • mini_DSC09315
  • mini_DSC09317
  • mini_DSC09318
  • mini_DSC09323
  • mini_DSC09332