Nazwa zadania: Bezrzecze wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym - etap I

Wykonawca prac: Konsorcjum:

lider - Molewski Sp. z o. o. 87-800 Włocławek, ul. Płocka 164
partner Molewski S.A. 87-860 Chodecz, ul. Kaliska 11

Wartość prac: 3 646 768,35 zł.

Termin zakończenia prac: 30.06.2018r.

Przekazanie placu budowy: 07.06.2017r.

 

Zdjęcia przed rozpoczęciem prac:

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://dobraszczecinska.pl/site/images/2017/inwestycje/zbiornik_bezrzecze/przed

W związku z licznymi zapytaniami i interwencjami związanymi z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu w rejonie dużej części Bezrzecza będącej konsekwencją zamknięcia ruchu pojazdów na skrzyżowaniu ulic Zaściankowej i Bukszpanowej wyjaśniam zakres, czas trwania oraz konieczność przedsięwziętych działań.

Gmina w roku 2015 wdrożyła do realizacji projekt, który pozwoli na przejęcie i odprowadzenie do rzeki Bukowej wód opadowych z coraz bardziej zurbanizowanego terenu pomiędzy ulicami Parkową, Miętową i Bukszpanową oraz dotychczas istniejących rowów melioracyjnych. Realizacja projektu odbywa się etapami, ponieważ w jego zakresie są specjalistyczne roboty inżynierskie wymagające zarówno dużo nakładów finansowych jak i sprzyjających warunków pogodowych do ich wykonania.

Przy realizacji dwóch pierwszych etapów mieszkańcy nie odczuli utrudnień związanych z realizacją inwestycji, ponieważ roboty prowadzone były poza terenami zabudowanymi.

W chwili obecnej realizowany jest III i ostatni etap projektu pn. „Bezrzecze, wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym”. Realizacja III etapu obejmuje:

  • Wykonanie rurociągu o średnicy 1200 mm i długości 381,6 m metodą bezwykopową, na głębokości 7-8 m pod dnem rowu biegnącego na granicy Bezrzecza i miasta Szczecin,

  • Wykonanie rurociągu o średnicy od 1200 mm do 600 mm metodą wykopu otwartego na głębokości 4-6 m na odcinku od skrzyżowania ul. Zaściankowej i Bukszpanowej, przez Bukszpanową do osiedla Cynamonowe,

  • Przebudowę infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej na skrzyżowaniu ul. Kminkowej i Bukszpanowej.

Wykonawca firma „Molewski sp. z o.o. w celu zminimalizowania czasu utrudnień związanych z budową założył wykonywanie równolegle rurociągów metodą bezwykopową i wykopową. Taka organizacja budowy była możliwa pod warunkiem wykonania przebudowy infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej na skrzyżowaniu ul. Kminkowej i Bukszpanowej w celu zwolnienia miejsca niezbędnego do realizacji rurociągów fi 1200 mm kanalizacji deszczowej.

Zgodnie z projektem wprowadzono nową organizacje ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Kminkowej i Bukszpanowej co z pewnością skomplikowało i utrudniło komunikację w tej części Bezrzecza. W trakcie robót związanych z przełożeniem sieci kanalizacyjnej i wodnej odkryto niezinwentaryzowany węzeł połączeniowy podziemnych kolektorów instalacji drenażowej o stałym intensywnym przepływie wód drenażowych. Odkryte rurociągi uniemożliwiają prowadzenie robót zarówno na odcinku wykonywanym metodą bezwykopową (brak możliwości wybudowania komory odbiorczej mikrotunelingu) jak i na odcinku wykonywanego metoda wykopu otwartego (rurociągi drenażowe fi 500 mm przebiegają lub krzyżują się z trasa kanału deszczowego). Wykonawca wykonał przebudowę infrastruktury kanalizacyjnej oraz wodnej i zmuszony był do przerwania robót na skrzyżowaniu.

W chwili obecnej kończą się prace projektowe i trwają rozmowy z Wykonawcą na temat wprowadzenia robót dodatkowych związanych z przebudową rurociągów drenażowych i skierowaniem wód drenażowych tymczasowymi obejściami do istniejących odbiorników wód opadowych. Roboty w zakresie umownym na terenie skrzyżowania zostaną wznowione niezwłocznie po podpisaniu niezbędnych dokumentów i wykonaniu obejść tymczasowych. Wznawianie ruchu na skrzyżowaniu w chwili obecnej wiązałoby się z dodatkowymi nakładami finansowymi na odtworzenie nawierzchni do stanu przejezdności i byłoby możliwe tylko w zakresie przejazdu ulicą Bukszpanową. Na tym etapie realizacji Umowy z Wykonawcą nie jest możliwe otworzenie przejazdu w kierunku ulicy Zaściankowej.

Niestety, mieszkańcy tej części Bezrzecza muszą się liczyć z dłuższym okresem niedogodności związanych z wprowadzoną organizacją ruchu, zamknięciem skrzyżowania oraz hałasem spowodowanym pracą maszyn budowlanych. Wykonawca założył okres minimum 6 tygodni na wykonanie odcinka rurociągu metodą bezwykopową. Dodatkowo należy doliczyć czas ok. 2 tygodni na przygotowanie komór startowej i odbiorczej. W tym czasie z całą pewnością posesje zlokalizowane w pobliżu trasy rurociągu będą narażone na hałas od kafarów zabijających ścianki szczelne komór startowej i odbiorczej – prace prowadzone będą w okresie dnia. Ponadto metoda bezwykopowa wniesie dodatkowe niedogodności związane z całodobową pracą ciągłą maszyn do wykonania mikrotunelingu.

Mam nadzieję, że mieszkańcy tej części Bezrzecza wykażą się cierpliwością i z dużą dozą wyrozumiałości podejdą do czekających ich utrudnień w trakcie realizacji tak trudnego technicznie zadania. O skali trudności prowadzonego przedsięwzięcia może świadczyć również fakt, że po raz pierwszy w Polsce i prawdopodobnie w Europie będzie wykonywany tak długi odcinek kanału fi 1200 mm metodą mikrotunelingu.

 Wójt Gminy Dobra

 

10.01.2018r. 

W chwili obecnej Wykonawca zabił ścianki szczelne pod montaż komory startowej i odbiorczej. W kolejnych dniach będzie przystępował do prac związanych z montażem komór.

  • 036
  • 037
  • 052
  • 053

 

Informacja z dnia: 08.02.2018 r.

Gmina Dobra, realizując ustawowy obowiązek zagospodarowania wód opadowych z ulic i dróg gminnych opracowała szeroki program budowy kanalizacji deszczowej na terenie Bezrzecza. Realizowana w chwili obecnej inwestycja jest ostatnim etapem budowy głównego systemu zbierającego wody deszczowe z odprowadzeniem ich do zbiornika retencyjnego i dalej do rzeki Bukowa.

W związku z licznymi, niemożliwymi do identyfikacji w trakcie projektowania zagrożeniami oraz nieprzewidywalnością warunków atmosferycznych (np. rok 2017 był wyjątkowo mokrym rokiem z licznymi opadami nawalnymi) Gmina Dobra zawarła umowę z Wykonawcą ostatniego etapu budowy kolektora zbiorczego na okres od 08.05.2017 do 30.06.2018 r

Wykonawcą zadania inwestycyjnego jest Konsorcjum:
Lider: Molewski Sp. z o.o.  z siedzibą w 87-800 Włocławek, ul. Płocka 164, 
Partner: Molewski S.A.  z siedzibą w 87-860 Chodecz, ul. Kaliska 11,

Realizowany III i ostatni etap projektu pn. „Bezrzecze, wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym” obejmuje:

  • Przebudowę infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej na skrzyżowaniu ul. Zaściankowej i Bukszpanowej
  • Wykonanie rurociągu o średnicy 1200 mm i długości 381,6 m metodą bezwykopową, na głębokości 7-8 m pod dnem rowu biegnącego na granicy Bezrzecza i miasta Szczecin. Należy podkreślić, że jest to technicznie najtrudniejsza część do wykonania – w Polsce nie wykonywano przewiertu o takiej średnicy i długości metodą mikrotunelingu, natomiast wprowadzenie tej metody jest najmniej uciążliwe dla mieszkańców przyległych posesji oraz kosztowo bardziej opłacalne.
  • Wykonanie rurociągu o średnicy od 1200 mm do 600 mm metodą wykopu otwartego na głębokości 4-6 m na odcinku od skrzyżowania ul. Zaściankowej i Bukszpanowej, przez Bukszpanową do osiedla Cynamonowe

Realizację tego etapu rozpoczęto od przebudowy infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej na skrzyżowaniu ul. Zaściankowej i Bukszpanowej. Roboty z tym związane wymusiły zamknięcie skrzyżowania dla ruchu kołowego i wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu dla dość dużego obszaru Bezrzecza.

W pierwszej fazie realizacji, następuje wykonanie komór technologicznych z grodzic stalowych dla potrzeb Mikrotunelingu. Produkcja komór technologicznych odbywa się poprzez mechaniczne wciskanie w grunt grodzic stalowych przy użyciu młotów wibracyjnych o zmiennej częstotliwości drgań. Kolejnym etapem jest drążenie tunelu w technologii mikrotunelingu metodą płuczkową. Wykorzystanie do budowy kolektora technologii Mikrotunelingu ogranicza do minimum konieczność przebudowy istniejącej infrastruktury podziemnej. Do budowy kolektora deszczowego Generalny Wykonawca konsorcjum firm Molewski sp. z o.o. & Molewski Construction Company S.A. wykorzystuje zestaw mikrotunelingowy AVN 800A z głowicą zamknięta i systemem płuczkowym. Wykorzystanie systemu płuczkowego oznacza, że urobek z maszyny mikrotunelingowej wymieszany z wodą, następnie transportowany jest za pomocą zestawu pomp do separatora, gdzie zostaje oddzielony, wyrzucony z obiegu i zutylizowany, a ciecz wraca do ponownego wykorzystania. Postęp wiercenia wynosić będzie ok. 12-15 metrów na dobę i uzależniony będzie przede wszystkim od warunków geotechnicznych. Ze względów technologicznych (warunki geotechniczne, długość mikrotunelingu) konieczne jest prowadzenie robót w systemie 24h przez 7 dni w tygodniu.

W chwili obecnej roboty wykonywane są przy komorze startowej usytuowanej na terenach działek niezagospodarowanych na końcu ul. Bukszpanowej. Tam jest zlokalizowane zaplecze budowy i trwają roboty związane z uzbrojeniem komory startowej mikrotunelingu a ponieważ jest to teren mało widoczny z ulicy można odnieść wrażenie, że budowa została zatrzymana.

W okresie realizacji rurociągu metoda bezwykopową – czyli ok 1,5 do 2 miesięcy od dnia 15.02.2018 r , mieszkańcy ul Bukszpanowej będą odczuwali niedogodności związane z całodobowo prowadzonym procesem wiercenia rurociągu i będzie to słyszalny sygnał na temat prowadzonych robót. Wykonawca dokłada wszelkich starań i przewiduje zastosowanie maszyn o niskiej emisji dźwięku oraz dostępnych systemów wygłuszających, niemniej zwłaszcza w okresie nocnym będzie można odczuć pewne niedogodności z tym związane. Pracownicy obsługujący w tym okresie budowę będą skupieni na robotach przy komorze startowej i odbiorczej a więc mało widoczni dla postronnych obserwatorów.

Wybranie metody bezwykopowej dla rurociągu układanego pod dnem rowu, podyktowane jest wieloma względami technicznymi, ale również tym, by ograniczyć codzienną uciążliwość z dojazdem do posesji na całej ulicy Bukszpanowej przy których wykonywane byłyby wykopy na tak dużej głębokości oraz ograniczyć hipotetyczne szkody w zagospodarowaniu posesji prywatnych.

Na koniec należałoby podkreślić, że działania Gminy oraz bardzo duże nakłady finansowe pozwolą w przyszłości na uniknięcie podtopień w tym rejonie Bezrzecza a napotykane teraz niedogodności związane z budową kanalizacji deszczowej zostaną skompensowane spokojem mieszkańców w przypadku deszczy nawalnych oraz perspektywą możliwości wykonywania docelowych nawierzchni drogowych po umieszczeniu w drogach tego niezwykle ważnego rurociągu jako ostatniego elementu infrastruktury podziemnej w drogach.

Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość związaną z niedogodnościami związanymi z prowadzeniem przedmiotowej inwestycji.

 

Z poważaniem

Teresa Dera

 

Informacja z dnia 15.02.2018 r. 

W dniu dzisiejszym po godzinie 12:00 ruszyły prace związane z drążeniem tunelu na zadaniu: Bezrzecze wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym.

Przypominamy, że wykonawcą zadania inwestycyjnego jest Konsorcjum:
Lider: Molewski Sp. z o.o.  z siedzibą w 87-800 Włocławek, ul. Płocka 164, 
Partner: Molewski S.A. z siedzibą w 87-860 Chodecz, ul. Kaliska 11.

Wykonawca rozpoczął drążenie tunelu w technologii mikrotunelingu metodą płuczkową. Wykorzystanie do budowy kolektora technologii Mikrotunelingu ogranicza do minimum konieczność przebudowy istniejącej infrastruktury podziemnej. Do budowy kolektora deszczowego Generalny Wykonawca konsorcjum firm Molewski sp. z o.o. & Molewski Construction Company S.A. wykorzystuje zestaw mikrotunelingowy AVN 800A z głowicą zamknięta i systemem płuczkowym. Wykorzystanie systemu płuczkowego oznacza, że urobek z maszyny mikrotunelingowej wymieszany z wodą, następnie transportowany jest za pomocą zestawu pomp do separatora, gdzie zostaje oddzielony, wyrzucony z obiegu i zutylizowany, a ciecz wraca do ponownego wykorzystania. Postęp wiercenia wynosić będzie ok. 12-15 metrów na dobę i uzależniony będzie przede wszystkim od warunków geotechnicznych. Ze względów technologicznych (warunki geotechniczne, długość mikrotunelingu) konieczne jest prowadzenie robót w systemie 24h przez 7 dni w tygodniu.

Przypominamy, że od dziś w okresie ok. 1,5 do 2 miesięcy mieszkańcy ul Bukszpanowej będą odczuwali niedogodności związane z całodobowo prowadzonym procesem wiercenia rurociągu i będzie to słyszalny sygnał na temat prowadzonych robót. Wykonawca dokłada wszelkich starań i przewiduje zastosowanie maszyn o niskiej emisji dźwięku oraz dostępnych systemów wygłuszających, niemniej zwłaszcza w okresie nocnym będzie można odczuć pewne niedogodności z tym związane. Pracownicy obsługujący w tym okresie budowę będą skupieni na robotach przy komorze startowej i odbiorczej a więc mało widoczni dla postronnych obserwatorów.

Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość związaną z niedogodnościami związanymi z prowadzeniem przedmiotowej inwestycji.

Poniżej zdjęcia z rozpoczętych prac.

Wójt Gminy Dobra

  • 20180215_123919
  • 20180215_124010
  • 20180215_124040
  • 20180215_131155
  • 20180215_131428
  • 20180215_131440

 

Informacja z dnia 20.04.2018 r.

Poniżej przekazuję bieżącą informację na temat postępu robót i terminów robót planowanych przez Wykonawcę na zadaniu: Budowa kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym w Bezrzeczu. 

W chwili obecnej realizowany jest odcinek kolektora metodą bezwykopową stąd mieszkańcy mogą odnieść wrażenie, że na budowie nic się nie dzieje.

Do zakończenia tego odcinka kanalizacji niezbędna jest komora odbiorcza, która znajduje się w ul. Zaściankowej na tzw „przesmyku”. W związku z tym zamknięty jest w chwili obecnej przejazd przez ul. Zaściankową  („przesmyk”) a tymczasowo dopuszczony do ruchu jest przejazd ul. Bukszpanową. 

Planowane przez Wykonawcę w najbliższym czasie roboty to:

  • Zakończenie przewiertu – na dzień dzisiejszy pozostało jeszcze ok. 50 m, wykonano już przewiert na długości 330 mb. Planowana data wejścia rury przewiertowej do komory odbiorczej 23-24.04.2018 r.
  • Wykonanie studni KG10 w komorze odbiorczej do 27.04.2018 r. w tym: przebudowanie układu rurociągów melioracyjnych w obrębie ścianki szczelnej, wykonanie studni KG10, likwidacja ścianki szczelnej.
  • Roboty wykopem otwartym na odcinku ul Zaściankowej - od „przesmyku” do skrzyżowania z ul. Bukszpanową od 7.05.2018 do 30.05.2018 r. : zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu całe skrzyżowanie w tym czasie będzie zamknięte, roboty obejmują: ułożenie kanalizacji deszczowej na najgłębszej rzędnej,  przepięcie i wykonanie sieci drenażowej, odtworzenie nawierzchni,  udrożnienie przejazdu w kierunku ul. Zaściankowej, dalsze roboty wykopem otwartym w ulicy Bukszpanowej w kierunku os. Dolina Słońca i Cynamonowe. 

    Przepraszamy mieszkańców za powstałe utrudnienia i niedogodności z dojazdem.

 

 Wójt Gminy Dobra

 

Informacja z dnia 13.06.2018 r.

Zakończono roboty związane z wykonaniem przewiertu metodą mikrotunelingu. W chwili obecnej Wykonawca układa odcinek rurociągu od komory startowej do rurociągu wykonanego w II etapie inwestycji oraz rozpoczął roboty wykopem otwartym na odcinku ul Zaściankowej - od „przesmyku” do skrzyżowania z ul. Bukszpanową.

  • DSCN4739
  • DSCN4740

 

Informacja z dnia 15.06.2018 r.

Mając na uwadze zainteresowanie mieszkańców realizacją kolektora głównego kanalizacji deszczowej na Bezrzeczu Wójt Gminy Dobra niniejszym przekazuje bieżącą informację na temat postępu robót i terminów robót planowanych przez Wykonawcę robót.

W chwili obecnej realizowany jest odcinek kolektora metodą wykopową co powoduje dalsze utrudnienia ale również pokazuje jak trudnym przedsięwzięciem jest prowadzona budowa.

W załączeniu do niniejszej informacji pokazujemy zdjęcie głazu – jednego z większych, wydobytego z wykopu.  Wykonawca w chwili obecnej realizuje roboty związane z ułożeniem kolektora głównego deszczowego oraz przekłada istniejącą infrastrukturę. W chwili obecnej zakończono roboty związane z połączeniem rurociągów z poprzednim etapem oraz wykonano komorę KG 10. Wykonano 12 m rurociągu fi 1200. Po zakończeniu poniższych robót możliwe będzie udrożnienie przejazdu w kierunku ul. Zaściankowej.

Planowane przez Wykonawcę w najbliższym czasie roboty to:

  • Roboty wykopem otwartym na odcinku ul Zaściankowej - od „przesmyku” do skrzyżowania z ul. Bukszpanową od 5.06.2018 do 22.06.2018 r;
  • Od 14.06.2018 r zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu całe skrzyżowanie będzie zamknięte;
  • roboty obejmują: ułożenie kanalizacji deszczowej na najgłębszej rzędnej,
  • przepięcie i wykonanie sieci drenażowej,
  • wykonanie przełożenia pozostałej infrastruktury
  • odtworzenie nawierzchni,
  • udrożnienie przejazdu w kierunku ul. Zaściankowej
  • Dalsze roboty wykopem otwartym w ulicy Bukszpanowej w kierunku os. Dolina Słońca i Cynamonowe

W związku z napotkanymi przeszkodami w trakcie realizacji zadania oraz koniecznością wprowadzenia robót dodatkowych Zamawiający podpisał z Wykonawcą aneks terminowy z datą zakończenia zadania do 7 września 2018 r. 

  • DSCN4906
  • DSCN4907
  • DSCN4908
  • DSCN4909
  • zdj-glaz

 

Informacja z dnia 29.06.2018 r.

Zakończono prace związane z przewiertem mikrotunelingiem i rozpoczęto roboty wykopem otwartym (układanie kanalizacji deszczowej), przy czym ułożono rurociąg fi 1200 na odcinku od ul. Zaściankowej od "przesmyku" do skrzyżowania z ul. Bukszpanową. Udrożnienie ruchu na powyższym odcinku nastąpi maksymalnie do dnia 07.07.2018 r.

Całość prac związanych z zadaniem ma zostać zakończona do dnia 07.09.2018 r.

  • DSCN4913
  • DSCN4914

 

Informacja z dnia 31.07.2018 r.

Zakończono prace związane z odtworzeniem kostki brukowej na ul. Zaściankowej (przesmyk). Zostało udrożnione skrzyżowanie z ul. Bukszpanowa w stronę ul. Miętowej Na dzień dzisiejszy przejazd odbywa się po tłuczniu. Skrzyżowanie ul. Bukszpanowej i ul. Zaściankowej będzie jeszcze zamykane na czas docelowego odtworzenia płytami jomb.

 

Informacja z dnia 02.08.2018 r.

Informuję, że od dnia 2 sierpnia 2018r. będą trwały prace odtworzeniowe na skrzyżowaniu ul. Bukszpanowej i ul. Zaściankowej. Zakres prac obejmuje docelowe odtworzenie płytami jomb nawierzchni skrzyżowania. Przewidywany termin zakończenia prac odtworzeniowych to 6 sierpień 2018r.

 

W dniu 20.09.2018r. odbył się odbiór robót dla zadania Bezrzecze wykonanie kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym - etap I o łącznej długości 1321,40 metra

  • 20180919_100657
  • 20180919_100746
  • 20180919_100805
  • 20180919_101543