26 września odbyły się pierwsze warsztaty ogrodnicze dla dzieci, które rozpoczęły realizację II edycji projektu „Festiwal Róż”.

Warsztaty poprowadziła dr inż. Magdalena Pulwer, projektantka, ogrodniczka, przyrodnik i nauczyciel, która swoją pasją zaraziła wielu mieszkańców gminy Dobra.

Uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach poprzedniej odsłony projektu, do dnia dzisiejszego organizują ogrodnicze spotkania,  na których wymieniają się informacjami na temat pielęgnacji roślin oraz dzielą ciekawymi odmianami. Częstym gościem tych spotkań jest pani Elżbieta Bruska, dobry duch projektu, dziennikarka i tłumaczka pierwszej powieści Elizabeth von Arnim „Elizabeth i jej ogród”, która tłumacząc kolejną książkę autorki pt.: „Samotne lato”, konsultuje z uczestnikami warsztatów nazwy roślin wymienionych w powieści.  Grupa ogrodników zorganizowała pod koniec sierpnia wspólną wycieczkę do Warszawy na Międzynarodową Wystawę „ZIELEŃ TO ŻYCIE” a 20 września, na zaproszenie byłego Burmistrza Blankensee Alfonsa Heimera, wzięła udział w spotkaniu miłośników zieleni z obu stron granicy, które zostało zorganizowane w urokliwym ogrodzie przy Pastorówce w Blenkensee (znanej z powieści hrabiny).

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://dobraszczecinska.pl/site/images/2014/fr_ogrodnicze1

 

Pierwsze warsztaty, których uczestnikami byli głównie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie, miały charakter głównie praktyczny. Po wprowadzeniu dr Pulwer i dyskusji na temat roślin zimozielonych, ich pielęgnacji, wymagań i możliwych zastosowań, dzieci przystąpiły do realizacji nasadzeń. Pani Magda pokazała jak należy prawidłowo przygotować glebę pod nasadzenia, na jakiej głębokości umieścić bryłę korzeniową, jak obsypać i zabezpieczyć rośliny. Uczestnicy warsztatów z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Po posadzeniu 120 sadzonek bukszpanu i obsypaniu ich korą, z zadowoleniem oglądali swoje dzieło.  Posadzone na skarpie przy szkole w Mierzynie roślinki utworzyły napis „WITAMY”.

Kolejne warsztaty dla dzieci zostaną zorganizowane 10 października w Publicznej Szkole Podstawowej w Mierzynie, w godz. od  15.00 do 17.00. Tytuł warsztatów: „Skalniak w doniczce”.

Warsztaty pod hasłem: „Jesienne ogrody” zostały zorganizowane 27 września w ogrodzie projektantki i ogrodniczki dr inż. Magdaleny Pulwer oraz  ogrodach udostępnionych przez Państwa Anitę i Roberta Józwa, Anetę i Dariusza Mancewicz, Agnieszkę i Przemysława Wardyn oraz Agnieszkę i Lecha Piotrowskich.

Uczestnicy warsztatów, dorośli mieszkańcy gminy Dobra i Blankensee, licznie przybyli na zajęcia prowadzone przez Panią Magdę, skuszeni opiniami na temat poprzedniej edycji projektu oraz historią Elizabeth von Arnim.

„Zgłoszenie do projektu uzasadniam swoją fascynacją przyrodą jaka otacza mnie dookoła. Mieszkam „tak jakby” w ogrodzie (parku) Elizabeth von Arnim. Zachwycam się tymi widokami, zapachami od najmłodszych lat. Obserwuję piękne wschody i zachody słońca. Wschody, których promienie przenikają pomiędzy starymi drzewami, a które pamiętają czasy gdy spacerowała pod nimi hrabina Elizabeth. Piękno przyrody, historia, piękna książka, która przenosi mnie w jej czasy i mój udział w projekcie to taka swoista klamra. A więc biorąc to wszystko pod uwagę, myślę, że wiele się mogę jeszcze dowiedzieć nt. hrabiny i ogrodów.” Elżbieta Wierzbicka z Rzędzin.

„Ogród – to azyl, schronienie przed zgiełkiem dnia codziennego. Warsztaty ogrodnicze dają szansę stworzenia takiego ogrodu samodzielnie. Wymaga to dużo pracy, wiedzy i wysiłku. Lubię „uczyć się” praca w ogrodzie. Wbrew opiniom jest to bardzo relaksujące” Magdalena Sierguć z Bezrzecza.

„W czasie pierwszej edycji Festiwalu brałam udział w warsztatach ogrodniczych. Chciałabym powtórzyć te „doznania” – znów spotkać wspaniałe i ciepłe kobiety (Magdę, Elę i oczywiście Izę, oraz wiele innych). Chciałabym sprawdzić, czy moja wiedza ogrodnicza o tym aby przesadzać jedynie „zielonym do góry” sprawdzi się również w warunkach jesiennych. Mam też nadzieję, że pani Ela Bruska przeniesie mnie swoimi opowieściami w świat i czasy Elizabeth von Arnim, stworzy ten swój wspaniały klimacik i oczywiście zapozna z nową przetłumaczoną powieścią pierwszej „Królowej Róż”. Ewa Polak z Pampow.

„Bardzo ciekawy i oryginalny projekt, który umożliwia integrację mieszkańców oraz poszerzenie horyzontów. Należy docenić organizację tegoż i skorzystać z możliwości uczestnictwa co niniejszym czynię”. Jacek Kubiś z Dobrej.

„Byłam uczestniczką warsztatów pierwszej edycji Festiwalu Róż. Do dziś jestem pod wrażeniem rozmachu, z jakim to przedsięwzięcie zostało zrealizowane. Zapewne są to truizmy, ale naprawdę bardzo dużo się nauczyłam, poznałam świetnych ludzi i chciałabym jeszcze…. Bardzo się ucieszę, jeżeli będę mogła wziąć udział w kolejnym projekcie. Z góry dziękuję”. Ewa Samson z Blankensee.

„Przydomowy ogródek mam od zawsze. Praca w nim to nie tylko wielka przyjemność, ale wręcz moja pasja. Uwielbiam kwiaty, które stanowią większą część mojego ogrodu, a dominują w nim róże i hortensje. Kącik rekreacyjny otoczony jest właśnie kwiatami i bardzo lubimy spędzać tam czas nie tylko przy grillu czy na huśtawce, ale picia porannej kawy w tym otoczeniu nic nie jest w stanie zastąpić. Ogródek to nie tylko piękne rośliny ale także choroby i szkodniki żerujące na nich. Uważam, że takie warsztaty pomogą mi uporać się z tymi problemami oraz na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami projektu”. Jolanta Chromińska ze Stolca.

Podczas zwiedzania pokazowych ogrodów mieszkańcy gminy Dobra i Blankensee uczyli się rozpoznawać poszczególne gatunki roślin, otrzymali wiele informacji na temat ich pielęgnacji oraz kalendarza prac ogrodniczych. Prowadząca warsztaty bardzo chętnie odpowiadała na zadawane pytania.  Dr Pulwer ogłosiła również konkurs na najpiękniejszą fotografię ogrodów.  Na zakończenie spotkania gospodyni warsztatów zaprosiła uczestników na smakołyki z własnego ogrodu: koktajlowe pomidorki, winogron, gruszki, maliny itp. Zabawa w „szpaki” bardzo się wszystkim spodobała.

Kolejne warsztaty ogrodnicze dla dorosłych odbędą się 11 października w Klubie w Bezrzeczu, w godzinach od 10.00 do 13.00. Tematem warsztatów będą naturalni sprzymierzeńcy ogrodnika. Uczestnicy warsztatów będą m.in. budować domki dla pożytecznych owadów.

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://dobraszczecinska.pl/site/images/2014/fr_ogrodnicze



Bardzo dziękujemy Państwu Anicie i Robertowi Józwa, Anetcie i Dariuszowi Mancewicz, Agnieszce i Przemysławowi Wardyn, Agnieszce i Lechowi Piotrowskim oraz Magdalenie Pulwer i Ireneuszowi Kaca za udostępnienie swoich ogrodów dla celów realizacji warsztatów..

Izabela Dryjańska
Koordynator projektu